Sömestir Tatilinde Gidebileceğiniz 5 Rota

Kış aylarında özellikle çocukların dört gözle beklediği tatillerden olan sömestr tatilinde bütçenize en uygun tatil destinasyonlarını sizin için derledik.  Kış mevsiminin tadını doyasıya çıkarmak, ailesiyle keyifli vakit geçirmek isteyenler için gerek manzarası gerekse sunduğu avantajlarla birbirinden güzel tatil rotaları sunduğumuz yazımızı çok seveceksiniz.

Bursa

Sömestr tatili denince akıllara ilk gelen İstanbul’ a yakın konumu ve karı sebebiyle tercih sebebi olan Uludağ her yıl sayısız tatilciye ev sahipliği yapıyor. Tesisin çevresinde çocuklu ailelerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek çok sayıda konaklama alanı bulunuyor. Çocuklarınıza kayak yapmanın püf noktalarını rahatlıkla Uludağ’da öğretebilirsiniz. Daha önce hiç kayak yapmadıysanız,  eğitmenlerden birkaç saatlik ders alabilirsiniz. Ayrıca keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak snowboard, buz pateni, bigfoot ve kar motorsikleti gibi çeşitli aktiviteleri deneyebilirsiniz.

uludag

Kars

Karne heyecanının ardından çocuklarıyla keyifli bir kar tatili yaşamak isteyenlerin mutlaka tercih etmesi gereken bir yerlerden biri de Kars. Doğu’nun yükselen değerlerinden Kars ve Anadolu’nun büyük tatlı su göllerinden Çıldır, ayakta kalmış yapılarıyla ortaçağın en görkemli yerleşimlerden biridir. Turda Çıldır dışında Doğu Anadolu’nun en zengin müzelerinden Kars Müzesi ve Allahuekber Dağları’nın eteğindeki Sarıkamış’ı ailecek gezebilirsiniz.

kars

Eskişehir

Anadolu’nun Venedik’i olarak adlandırılan kültür sanat kentimiz Eskişehir’de özellikle Sazova Park’ında çocuğunuzla çok güzel zaman geçireceksiniz. Odunpazarı, Atlıhan, Karikatür Müzesi, Cam Müzesi’ni gezebilir, ikinci gün ise Kütahya’da bulunan Aizonai Antik Kenti, Zeus Tapınağı, Germian Sokağı ve Macar Evi’ni görebilirsiniz.

eskisehir

Kapadokya, Nevşehir

Güneşin doğuşundan batışına kadar kendine özgü manzaralarıyla hayaller şehri olan Kapadokya ailece tatiller için oldukça uygun. Avanos’ta oldukça ünlü olan çömlek yapım evlerinde çocuklarınızın ellerinden çıkan eserler sizi büyüleyecek. Ailece keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak olan başka bir aktivite ise tahmin edebileceğiniz gibi balon turu. Kapadokya’ya gökyüzünden bakmak isterseniz ailenizle birlikte balon turlarına katılabilirsiniz. Keyifli bir tatilin kapılarını aralayan Nevşehir’in incisi Kapadokya’da sizi kendisine hayran bırakacak mağara otellerinde kalırken çocuklarınızın kurduğu düşlere inanamayacaksınız. Birbirinden güzel vadilerin içinde yapacağınız yürüyüşler, yeraltı şehirlerinin keşfi, safari ya da at binme turları gibi etkinlikler ailenizle birlikte daha bir keyifli hale gelecek.

kapadokya

Bolu

Her mevsim benzersiz manzaralar sunan Abant kış mevsiminde bembeyaz örtüsüyle misafirlerini karşılıyor. Abant’a geldiğinizde yeşilliklerin sizi davet ettiği sayısız yer göreceksiniz. Bunların başında mangalla arası iyi olanları sevindirecek piknik alanı bulunuyor. Ailenizle birlikte burada dilediğiniz gibi vakit geçirebilir, bölgede bulanan mangal alanlarında piknik yapabilirsiniz. Keyifli bir yemeğin ardından göl çevresinde uzun doğa yürüyüşlerine çıkabilirsiniz.

bolu