Sonbahar Geldi: Gezilmesi Gereken 7 Sonbahar Rotası

Sonbahar, mevsimlerden en özel olanıdır. Dökülen yapraklar ile şehrin yepyeni bir çehresi ile tanışır, âdeta büyüleniriz. Bu güzel mevsimin tadını hakkıyla çıkarabilmek için de ülkenin en güzel noktalarına gezi düzenlemek gerekir. İşte bu yazımızı tam da bunun için hazırladık. Eğer ki şu günlerde, sonbaharda keşfetmek için yepyeni noktalar peşindeyseniz yazımızı okumaya devam edin. İşte sonbaharda gidilmesi gereken en güzel şehirler…

1. Kaz Dağları

Çanakkale ve Balıkesir illeri arasında kalan Kaz Dağları, sonbaharda nefes almak için gidilmesi gereken en iyi tercihlerden biridir. Kaz Dağları; bol oksijenli ormanları, gölleri, şelaleleri ve daha birçok doğal güzelliği ile sizi kucaklayıp iyileştirmeye hazır.

2. Kapadokya

Her mevsimde ayrı güzel olan Kapadokya, sonbaharda da bir başka güzel. Eşsiz doğası, cömert manzaraları ile hem gözlerinize hem de ruhunuza hitap edebilecek şahane rotalardan biri olan Kapadokya’ya bu sonbahar mutlaka yolunuzu düşürün deriz. Göreme, Ürgüp, Avanos, Uçhisar, Aşıklar Tepesi, Güvercinlik Vadisi, Kızıl Çukur Vadisi’ni görmeden hele ki tüm şehri yukardan görebileceğiniz keyifli bir balon yolculuğu yapmadan da gezinizi tamamlamayın sakın!

3. Yedigöller

Adı üzerinde 7 adet gölden oluşan Yedigöller, Bolu sınırları içerisinde yer alıyor. Sonbaharda gidildiğinde her tür ağacın dökülen yaprakları sayesinde nefis bir renk cümbüşüne tanık olacağınız Yedigöller gezisinden sonra tüm stresinizden arınmış olarak dönebilirsiniz.

4. Ağva-Şile

Özellikle İstanbul’da yaşayanlar için harika bir kaçış noktası olacak bir diğer rota da Ağva-Şile ikilisinden oluşuyor. Doğal güzellikleri, mavi ve yeşilin buluştuğu nokta olmalarıyla oldukça huzur veren Ağva ve Şile’ye sonbahar mevsiminin bir hafta sonunu ayırmak ruhunuza ve bedeninize şahane gelebilir.

5. Amasra

Sonbaharın bir hafta sonunu huzurlu bir balıkçı kasabasına ayırmak istiyorsanız Amasra iyi bir seçim olabilir. Yeşil ve mavinin buluştuğu Amasra’nın tüm köşeleri ile sonbaharın dinginliğine doyabilirsiniz. Gitmişken 36 malzemeden hazırlanan Amasra Salatası’nı da denemeden ayrılmayın deriz.

6. İğneada Longoz Ormanları

Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde yer alan İğneada Longoz Ormanları, huzura doyabileceğiniz köşelerden biri. Longoz Ormanları’nın bakir güzelliğine bir de sonbahar eklenince büyüleyici bir rota oluveriyor.

Polonezköy

7. Polonezköy

İstanbul’un Beykoz ilçesinde yer alan Polonezköy, İstanbul’dan pek uzaklaşmayıp şehrin kalabalığından uzaklaşmak isteyenler için cennetten bir köşe niteliğinde. Polonezköy; gür ormanları, sakin yaşantısı, yürüyüş parkurları, konaklama ve piknik alanları ile sonbaharın güzelliğinde, dökülen yaprakların eşliğinde vaktinizi en güzel şekilde geçirmenizi sağlıyor.