Sonbahar Güzeldir, Çünkü…

Biz bu duyguyu iyi biliriz!

Ayağımızın kumu ile işe gitmek… Dün denize karşı kitap okurken bugün patronumuza “Trafik var geç kalıyorum!” demek… Şıpıdık terliklerle yeri göğü inletirken, kurumsal babetlere sığınmak… Limonatayla serinlerken, kahveyle ayılmaya çalışmak… Kocaman bir tatilin bitiş alametleridir bunlar ve o alametlerdir ki yazın da sonunu hazırlar. Mavili yeşilli yazın ardından gelen sarı sonbaharın pek de sevildiği söylenemez. Hele ki yaz insanıysanız! Tamam, kabul; biz de savunmuyoruz uzayan günleri, biten mevsimleri ama neticede bir gerçek var ki sonbahar geldi! Biliyor musunuz aslında sonbaharı sevmek için de pek çok nedenimiz var. Belki farkında değilsiniz ancak az sonra söyleyeceklerimizi okuyunca eminiz siz de bize hak vereceksiniz.

sonbahar

Sonbahar aslında sevilebilir çünkü…

1- Evinizi Aydınlatır!

Eğer evde sizi bekleyen bir melek varsa, hava erken kararıyor olsa bile eviniz hep aydınlık olacaktır. Şimdi gelsin kara şimşekler, gelsin gök gürültülü sağanak yağışlar. Balkanlar’a da selam olsun bu arada!

2- Yaz Rehavetini Dindirir!

Yaz sıcaklarının etkisi ile kanepeler arası dokunan mekikleri yarıya indirir ve serinleyen hava ile sizi kendinize getirir. Yeni başlangıçlar için de idealdir.

3- Bize Yenilenmeyi Hatırlatır!

Düşen sarı yapraklar ‘yitirilme’ değil ‘yenilenmedir’. Çünkü ağaçların tüm zararlı maddeleri yapraklarındadır, düşen yaprak ağacın yenilenme sürecinin başlangıcıdır. Tıpkı ruhumuzun olduğu gibi… Bu sonbahar yapraklarımızı dökelim mi güzelce?

4- Sonbahar Bir Senfonidir!

Doğa ile yüzleşmedir, sarıyı dinlemektir. Düşen yaprakların çıtırtısı, ara ara ‘ben geldim’ diyen yağmurun dinginleştirici sesidir en beklenmedik anda… Nasıl da alıverir günün yorgunluğunu, o eşsiz doğa sesi…

5- Kış Gelmeden Son Bir İyilik Yapar!

Pastırma yazı… Ekim sonu Kasım başı gibi Güneş’i atıverir önümüze, der ki son bir hasret giderin. Hem düşünün hangi mevsim kıştan önce bize bu iyiliği yapmış ki?

6- Yaklaşan Nefis Sebzeler ve Meyveler!

Yazın ‘olsa da yesek’ dediğimiz ne varsa, sonbaharda düşüverir soframıza… Tamam, belki karpuzlu kokteyl içemeyeceğiz bir süre ama haydi itiraf edin, hiç mi özlemediniz mandalinayı?

Eğer ‘sevmek’ isterseniz ihtiyacınız olan tüm güç yine kendinizde… Belki de dünü dünde bırakmak, yarının mutluluğuna atılan ilk adımdır, ne dersiniz? 🙂