Sonbahar Size İyi Gelecek!

Hüzünlü bir yaza veda yazısı yazmaya hiç niyetimiz yok; “her mevsimin güzelliğini yaşamak ve her anın kıymetini bilmek” felsefesi ile birkaç noktaya değinmek istedik…Değiştiremediğimiz, her yıl yaşamak zorunda olduğumuz en önemli geçişlerden biri mevsim değişikliği; uzun yaz günleri, 1001 çeşit meyve salataları ve yaza özel lezzetlerle 1 sene sonra görüşmek üzere vedalaştık. Tıpkı her zaman olduğu gibi her veda yeni bir merhaba! Peki, sonbaharda nasıl beslenelimhayatımızı yeni sezona nasıl adapte edelim? Bir düşünelim…

sonbahar tazeleri

1- Her Şey Mevsiminde Güzel!

İşe diyetinizi değiştirmek ile başlayın; yaz bitti nasılsa, gelsin kebaplar, hamburgerler, patates kızartmaları oh! Demeyeceğiz tabi ki! Diyetinizi mevsim normallerine göre güncelleyin kastımız. Şimdi patlıcanyer elmasıkarnabahar ve pırasanın tam zamanı. Evet, çok bayılmıyor olabilirsiniz ancak sebzeleri keyifli hale getirmek de sizin elinizde unutmayın. Mesela fırında peynirli pırasayı denemiş miydiniz?

2- Sonbahar Renklerini Yiyin!

Sarılar, turuncular, koyu yeşiller… Turuncu denince ilk akla gelen renk paleti… Bu renk paleti, aslında beslenmemiz için iyi bir rehber. Sofranızdan bu renkleri eksik etmeyin; portakalhavuçsalatalık ne güne duruyor? MigrosTV‘de her sebze için şahane tarifler sizi bekliyor. Havuç ve portakallı çorba ya da portakallı rezene salatası ilk aklımıza gelenlerden…

sonbahar sebzeleri

3- Şu Hayale Bir Bakın!

Bir sonraki yaz sezonunu hayal edin; vücudunuz formda, ne bir eksik ne bir fazla! Üstelik herkes bahar ayında tutuşmuşken, siz kıştan gelen rahatlığı yaşıyorsunuz! Bunu gerçekleştirmenin en kolay yolu kış sporları. Havaların soğuması ve kalın giyiniyor olmanın arkasına sığınmadan kapalı alan sporlarını deneyin! Bunlardan en eğlencelilerinden biri zumbaMigrosTV‘de zumbanın ne olduğundan, nasıl yapıldığına, kilo verme üzerine etkisinden, zumba kıyafetlerine kadar çok geniş bir yelpazede ele aldığımız videolarımız var. Bir göz atın deriz!

4- Kısa Günlerin de Kıymetini Bilin!

Günlerin kısalması ve beraberindeki uzun geceleri kendinize vakit ayırarak değerlendirmeye ne dersiniz? Favori kitaplarınız, filmleriniz ve belki biraz da Yoga zamanı! Kendinize vakit ayırmak, koşturmacanın aksine dinlenmek ve “ben” ile baş başa kalmak hem ruhunuza hem bedeninize çooook iyi gelecek! Evde Yoga yapmanın basit yolunu sizin için araştırdık.

5- Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin İdeal Mevsimi!

Biraz ham sebze ve meyveye ne dersiniz? Olgunlaşma oranı orta seviyelerde ilerleyen sebzeler ve bol su ile bağışıklık sisteminizi kontrol altına alabilirsiniz. Özellikle yerelması ve pırasa tüketimi, mevcut olan sorunları(!) giderebilir! Bağışıklık sisteminizi güçlendiren smoothie tarifimize mutlaka göz atın deriz!

Ruhunuzun değil, sonbahar yapraklarının sararması dileğiyle; hoş geldin sonbahar! 🙂