Spor Yapmayı Alışkanlık Haline Getirmenin 6 Yolu

Spor yapmak; hayat standardınızı yükseltmek, daha sağlıklı bir yaşam sürebilmek ve mükemmel bir vücuda sahip olabilmek için son derece önemlidir; ancak bunu bilsek bile çoğumuz spor yapma alışkanlığını kazanamayız. Eğer ki siz de sporunu asla aksatmayan insanlara özenerek bakıyorsanız bu yazımız tam size göre olabilir. İşte spor yapmayı alışkanlık haline getirebilmenizi kolaylaştıracak 6 öneri…

1. Erken Kalkın

Hayatınızda düzene koymak istediğiniz konu her ne olursa güne erken başlamak, sizi hedefinize o denli yaklaştıracaktır. Her gün mümkünse aynı saatte kalkıp spor yapmayı günün diğer saatlerine bırakmadan sabah yaparsanız spor yapma alışkanlığını daha kolay kazanacaksınız.

2. Arkadaş Edinin

Spor yapmayı alışkanlık haline getirmek istiyorsanız sizi teşvik edecek yöntemler bulun. Mesela spor salonuna bir arkadaşınızla birlikte kaydolun, böylece birinizin vazgeçme ihtimali olduğunda diğeriniz onu motive etsin ve devamlılığı sağlayın.

3. Sevdiğinizi Bulun

Spor yapmak, size zorlayıcı bir aktive değil size keyif veren bir aktivite olması gerekir ki devamlılık kazanmak kolaylaşsın. Bu yüzden hangi mekânda nasıl bir spor yapacağınızı belirleyin. Örneğin açık havada pilates mi, yoksa spor salonunda fitness mı?

4. Hedefinizi Canlı Tutun

Spor yapmayı neden alışkanlık haline getirmek istiyorsunuz? Çocuklarınıza ayak uydurabilmek için mi, daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebilmek için mi, yoksa mükemmel bir vücuda sahip olup istediğinizi giyebilmek için mi? Kendinize sorular sorarak hedefinizi belirleyin ve bunu kendinize sürekli hatırlatın. Böylece spora gitmek kolaylaşacak, alışkanlık edinip sıkı sıkıya bağlanabileceksiniz.

5. Ertelemeyin

Günün 24 saatini verimli bir şekilde kullanabilmenin tamamen size bağlı olduğunu unutmayın. Spor alışkanlığını hayatınıza kazandırabilmek için zamanınızın olmadığını bahane etmek yerine spor için günün uygun zamanını belirleyin ve bu net karardan vazgeçmeyin. Her gün aynı saatte yapacağınız spor sayesinde bir süre sonra yapmadığınızda pişmanlık hissedecek ve alışkanlığınızdan vazgeçemeyeceksiniz.

6. Kolaydan Başlayın

Özellikle uzun zamandır spor yapmayan ya da hayatında hiç spor yapmamış biriyseniz spor yapma alışkanlığı kazanmak için ilk başta kendinize sıkı dayatmalarda bulunmayın. Bu yöntem, sadece sizi bıktırıp vazgeçmenize neden olacaktır. Bunun yerine mutlaka yapabileceğiniz küçük hedefler belirleyin, bunları tamamladıkça isteğiniz artacak, sporu alışkanlık haline getirmeniz kolaylaşacaktır.