Sümbül Bakımı Hakkında Bilmeniz Gereken7 Bakım Fikri

Çiçekler; renkleri, kokuları, görünümleri ile yaşam alanlarımızı güzelleştiren en hoş detaylardandır. Sümbül de güzelleştirme ve huzur vermede etkin bir role sahiptir. Güzel bir sümbül çiçeği ile evinize ya da ofisinize bambaşka, taptaze bir hava kazandırmak elinizdedir, ancak tabii ki ona doğru bir şekilde bakarak. O halde sümbül bakımı hakkında detayları gelin birlikte öğrenelim ki bu güzel çiçeğin hem güzelliğini hem de ömrünü artıralım. İşte detaylar…

1. Güneş İster mi?

Sümbül, geri kalan birçok bitki gibi sürekli güneş ışığı istemek yerine dolaylı ışıklardan yararlanabilen bir çiçektir. Bu özelliği sayesinde bolca güneş alan bir eve sahip değilseniz sümbül çiçeği yetiştirmek, tam size göre olabilir.

2. Nasıl Dikilmelidir?

Sümbül, büyük bir soğana sahip çiçeklerden biridir. Bu nedenle dikilirken en az soğanın büyüklüğünün 2,5 katı kadar derine dikmeye özen gösterilmelidir.

3. Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Sümbül bakımında en önemli konulardan biri de doğru bir toprak seçimidir. Sümbül çiçeğinin sağlıklı bir şekilde yetişebilmesi için kumlu ve gevşek yapıda bir toprağa dikilmesi gerekir.

4. Sıcaklığı Nasıl Olmalıdır?

Birçok bitki gibi sümbülün de sağlıklı bir şekilde yetişebilmesi için bulunduğu ortamın ısısının da kusursuz olması gerekir. Sümbül çiçeği için ideal ısı, ne çok soğuk ne de çok sıcak olan oda sıcaklığı seviyesidir. Aksi takdirde aşırı soğuk ya da sıcak hava sümbülün yaprak ve çiçeklerinin dökülmesine neden olabilir.

5. Ne Kadar Sulanmalıdır?

Su, her canlının yaşam kaynağı olduğu gibi sümbül için de oldukça önemlidir. Sümbülün hayatına devam edebilmesi için haftada en az 2 kez sulanması gerekir. Ayrıca suyun oda sıcaklığında olmasına ve sulandıktan sonra altlıkta su kalmasına dikkat edilmelidir.

6. Nasıl Bir Saksı Kullanılmalıdır?

Bitkinin gelişimi için saksı seçiminin de bitkinin özelliklerine göre seçilmesi gerekir. Sümbül için çok büyük saksılara gerek yoktur, küçük denecek kadar orta büyüklükte bir saksı sümbül için uygun olacaktır.

7. Nasıl Çoğaltılabilir?

Güzellikleri çoğaltmaya elbette ki bayılırız, sümbül çiçeğinin evin her yerine yayılmasına ya da yetiştirdiğimiz çiçekten bir sevdiğimize hediye verme fikrine her zaman sıcak bakarız. Peki, sümbül nasıl çoğaltılır?

Sümbülü çoğaltmak, bitkinin köklerinden ayırma yöntemiyle gerçekleşir. Bitkinin kökünden çıkarak üst katmanlara kadar ulaşan ince kısımlardan yeni bitkiler oluşur ve daha çok sümbül çiçeği sizin olur!