Suyun Güzelliğine Aldanmayın: Yüzerken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Nokta

Havalar ısınmaya başladığında bizleri heyecanlandıran en güzel detaylardan biri de yüzme sezonunun açılmış olmasıdır. Sıcaklardan kavrulurken serin, masmavi sulara kendini teslim etmek kadar hem vücut hem de ruh sağlığına daha iyi gelecek aktivite yok denecek kadar azdır.

Yüzmenin güzellikleri bir yana maalesef ki dikkat edilmesi gereken tehlikelerinin de bulunduğunu hatırlamakta fayda var. Bu tehlikeler tedbir alındığı takdirde önüne geçilemeyecek şeyler değil; ancak dikkat edilmediğinde hayat boyu sürecek problemlere sebep olabilecek şeyler.

Dikkat etmeniz gereken 6 tehlikeyi sizin için derledik, şimdiden keyif dolu yüzüşler dileriz!

1. Temizlik

En önemli nokta elbette ki temizlik. Havuz ya da deniz, yüzeceğiniz en ufak bir su birikintisi dahi olsa temizliğini önemle incelemeniz gerekiyor. Yüzeceğiniz bölge yeterince temiz olmadığında idrar yolu enfeksiyonları, ciltte çeşitli alerjiler, üst solunum problemleri, kulak ve göz problemleri, mide ve bağırsak enfeksiyonları gibi çeşitli rahatsızlıkları yaşama ihtimaliniz oldukça yüksektir.

yuzerken-dikkat

2. Filtreleme Sistemine Dikkat Edin

Deniz yerine havuzda yüzmeyi tercih edecekseniz eğer havuzun kesinlikle iyi bir filtreleme sistemine sahip olması gerektiğini unutmayın. Düzenli periyotlarda dezenfekte edilmeyen havuzlarda yüzmeyi kesinlikle tercih etmeyin.

yuzmek

3. Derinliğe Dikkat

Derinliğinden emin olmadığınız sulara balıklama dalarak ömür boyu sakat kalmaya davetiye çıkarmayın. Sığ bir suya balıklama dalmanın sonucunda boyun omurlarında kırılmalar, kafada ani travmalar görülme riski oldukça fazladır. Bunların yanı sıra bağırsak, akciğer, böbrek gibi iç organların işlevinin zarar görmesine neden olma ihtimali de yüksektir.

yuzme-kurallari

4. Dalgalı Denizlere Dikkat

Denizin derinliği hakkında bilgi sahibi olsanız dahi bu derinliğin dalgalar ile değişkenlik göstererek artıp azalacağını unutmamalısınız. Dikkat etmediğiniz takdirde yüzme esnasında aniden yükselen dalgalar yüzünden boğulma riskiniz artacak, kendinizi büyük bir tehlikeye atmış olacaksınız.

yuzucu

5. Yüzme Tekniği Belirleyin

Her vücudun iyi ya da kötü olduğu fonksiyonları değişkenlik gösterebilir. Bunun için size en uygun olacak yüzme tekniğini belirlemeli ve daima onu kullanmaya özen göstermelisiniz. Unutmayın, doğru bir yüzme tekniği demek çeşitli kazalardan korunmak anlamına gelir.

yuzme

6. Aksesuarlardan Yararlanın

Mantar gibi çeşitli enfeksiyonlara karşı korunabilmek için aksesuar kullanımına özen gösterin. Deniz gözlüğü, deniz ayakkabısı, saç bonesi gibi birçok aksesuar ile sudaki zararlı bakterilerden korunabilirsiniz. Aynı zamanda yüzdükten sonra mutlaka duş almayı ihmal etmeyerek de birçok enfeksiyonun önüne geçebilirsiniz.