Tatile Sayılı Günler Kala: Güneş Yanıklarını Rahatlatacak 5 Çözüm Önerisi

Önümüzde birkaç gün olsa da tatil yapabileceğimiz günler bizi bekliyor. Yazın ilk güneşiyle buluşmanın heyecanıyla bazen hepimiz geçirdiğimiz anın keyfine dalıp, uzun süre güneşe maruz kalıyor ve sonucunda güneş yanıklarından nasibimizi alıyoruz.

Her ne kadar güneş gözlüğü, şapka gibi aksesuarlarla kendimizi korumaya çalışıp, güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde şemsiye altından çıkmasak da sonuç değişmez olabiliyor. Bu arada çoğu zaman güneş kremi sürmeye üşendiğimiz anları da anmadan geçmeyelim. Günün sonunda acı veren, kuru ve sıcak güneş yanıklarına sahip olmak çok tatsız bir durum.

İşte güneş yanıklarının tahriş ettiği cildinizi iyileştirmek için evde uygulayabileceğiniz birkaç çözüm önerisi!

güneş_yanığı

Sık Sık Duş Alın

Ilık bir duş yapmanın yanıkları rahatlatmaya etkisi vardır. 15 dakika veya üstünde bir süre duşta kalmaya çalışın. Dışarı çıktığınızda da vücudunuza alkolsüz ve parfümsüz bir losyon sürün. Salatalık suyu, süt ürünleri gibi gıdaları da yanıkların üzerine sürmek bir nebze ferahlamanızı sağlar.

duş_almak

Rahatlatıcı Kür

Kaşınan yanıklarınıza, karbonat ve elma sirkesiyle hazırlayarak uygulayabileceğiniz kürün tarifi; ¼ elma sirkesi ve ¼ karbonatı karıştırarak hazırlayın. Lavanta gibi sakinleştirici esans yağları da ekleyebileceğiniz bu kürü, yumuşak bir bezle yanık lekelerine kompres yöntemiyle sürün. Bu kür aynı zamanda böcek ısırıklarında da işe yarıyor!

sirke

Nemlendirici Kür

Aloe vera losyonuna, Hindistan cevizi yağı ekleyerek hazırlanan bu kür, sıcaktan kavruluyormuş gibi hissettiğiniz anlarda rahatlamanıza yardımcı olacak.

aloe-vera-migrostv

Ferahlatan Sprey

Yeşil çayı demledikten sonra soğutun ve sprey şişesine koyarak yanıklarınıza uygulayın. Bu spreyi güneş kremi sürmeden önce de kullanabilirsiniz.

yeşilçay

Salatalığın Gücü

Salatalık, anti-inflamatuar özelliğiyle iltihaplanma ihtimali olan güneş yanıklarını iyileştirme gücüne sahiptir. Salatalık suyu, aloe vera jeli ve Hindistan cevizi sütü ile hazırlayacağınız losyon cildinizi nemlendirerek rahatlatır. Ekstra ferahlatıcı etki için buzdolabında saklayarak kulanın.

salatalik

Tüm bu uygulamalarla birlikte bol miktar su içmeyi de unutmayın! İyi tatiller.