Trafiği Verimli Hale Getirmenin 8 Yolu

İstanbul trafiği malum, ne yapılırsa yapılsın çözülemeyen ve sürekli olarak kanamaya devam eden derin bir yara. Gün boyu çalışıp yorulduğumuz mesailerin bitiminde evimize rahatça ulaşamıyor bir de çok daha yorucu olan trafik mesaisinde zaman geçiriyoruz.

Mademki trafiği yok edemiyoruz öyleyse trafiği verimli geçirmenin yollarını ararız. Eğer ki şoför koltuğunda değilseniz uygulayıp zamanı değerlendirebileceğiniz en keyifli yolları sizin için derledik.
İşte sıkışan trafiği değerlendirmenin 8 keyifli yolu:

1. Dil Kitapçıklarınızı Yanınızdan Ayırmayın

Mademki trafik akmıyor, o halde biz de beyindeki nöronlar arası akışı sağlarız. Hangi dili öğreniyorsanız öğrenin pratik konuşmaya ya da kelime ezberine dayalı faydalı birçok cep kitapçığı mevcut. Çantanızda yer kaplamayıp kolayca taşıyabileceğiniz bu kitapçıkları trafiğin en yoğun olduğu anda çıkarın ve çalışmaya başlayın. Yol sonunda bir sürü yeni bilgiyi aklınıza kazımış olacaksınız.

trafik

2. Yeni Müzikler Keşfedin

Müziğin ortamdaki olumsuz etkileri azaltmakta oldukça yararlı olduğu bilimsel çalışmalarda ispatlanan gerçekler arasındadır. O hâlde trafik anında yepyeni şarkılar keşfetmenin tam zamanı demektir! Böylece trafiğin yoğun stresini azaltıp keyfinizi artırabilirsiniz hem bir de bakmışsınız trafik açılmış olur?

trafik-ipuclari

3. Kitap Okuyun

Sosyal medyayı unutun, kitap okuyun. Eğer ki uzun uzun anlatan romanları trafik sırasında okumayı istemiyor gözünüzde büyütüyorsanız, kısa hikâyelerden oluşan, sonucu hemen veren, aynı zamanda heyecan içeren kitaplar sizin için şahane olacaktır. Sürükleyici hikâyeler sayesinde trafik dolu yolun bile nasıl bittiğini hiç anlamayacaksınız. Üstelik basılı kitap yerine e-kitap seçeneğini tercih ederseniz çantanızda ağırlık da olmaz.

trafikte-kalmamak-icin

4. Dergi Okuyun

Her zevke hitap eden birçok dergi bulunuyor. Edebiyat, psikoloji, mizah, mimari, moda… Aralarından hangisi size hitap ediyorsa seçin ve yol boyunca kısa yolan kültürlenmenin keyfini çıkarın.

istanbul

5. Oyun Oynayın

Dijital dünyanın zararları olduğu kadar yararları da oldukça fazla. Bunu dengelemek ise tamamen size düşüyor; yani oyun oynayın dediysek hafızanız için yararlı oyunları tercih edebilirsiniz. Çeşitli şifreler çözmeniz gereken, hafızanızın çalışmasını sağlayan birçok oyun sayesinde Alzheimer gibi birçok hastalığı önleyebilir, trafiği verimli hale getirebilirsiniz.

yogun-trafik

6. Ertesi Günün Planını Hazırlayın

Özellikle yoğun bir çalışma hayatına sahipseniz zaman yönetiminin ne kadar önemli olduğunu ve her yeni güne planlı olarak başlamanız gerektiğini en iyi siz biliyorsunuz demektir. Eğer ki ertesi günün planını hâlâ hazırlamadıysanız trafik bunun için en iyi zaman dilimi olabilir.

istanbul-trafigi

7. Sevdiklerinizi Arayın

Uzun zamandır görüşemediğiniz için üzüldüğünüz sevdiklerinizi aramak için işte size nefis bir fırsat! Çevredekileri rahatsız etmemek şartı ile kısa telefon konuşmaları yapabilir hem sevdiklerinizin gönüllerini alırsınız hem hasret giderirsiniz hem de sıkıcı zamana keyif katabilirsiniz.

istanbul-trafik-sorunlari

8. Örgü Örün

Uzun zamandan beri fırsat bulup da tamamlayamadığınız örgünüz var ise akmayan trafik tam da size göre demektir! Saatlerce kıpırdamayan trafikte örgünüzü tamamlayabilir, aklınızdan bir işinizi daha eksiltebilirsiniz.