Yalnız Olmanın 7 Güzel Yanı

Yalnızlık, bunca yıldır her birimize kötü bir durum olarak öğretildi. Yalnız yemek yemek, yalnız sinemaya gitmek, yalnız seyahate çıkmak gibi birçok aktivite sanki mümkün değilmiş gibi öğretildi ve bunları gerçekleştirenlere garip bir gözle bakıldı; fakat uzmanlar, kaliteli bir yalnızlığın insanın karakterine olumlu özellikler kattığını vurguluyor. Saygı ve sevgi çerçevesinde devam eden birlikteliklerin değerinin bilinmesi gerektiğinin yanı sıra insanın yalnızlığını da daima sevebilmesi gerektiğini vurguluyor. Peki nasıl?

Gelin, size bu konuda yardımcı olacak maddelere birlikte bakalım. İşte yalnız olmanın 7 güzel yanı:

1. Yaratıcılığı Artırır

Farklı şeyler üretmesi ile bilinen birçok sanatçı insanın, en önemli özelliklerinden biri de sosyalleşme konusunda fazla istekli olmamalarıdır. Yaratıcılık, daha çok yalnız geçirilen zaman dilimlerinde artar. Yalnız olmak, gözlem yeteneğinin artmasına ve gözlenenlerin iyi bir şekilde aktarılmasına katkıda bulunan en önemli faktörlerden biridir.

2. Özgürleştirir

Gitmek istediğiniz etkinliğe tek başınıza katılacaksanız hazırlanma süresini beklediğiniz biri olmaz ya da dönüş saatinizi sadece kendinize göre belirlersiniz. Yapacağınız tüm seçimlerde kimseye bağlı kalmaksızın sadece kendi kararınızı uygulayabilirsiniz. Kısacası; yalnızlık nereden baksanız büyük bir özgürleşmedir.

3. Ekonomisi İyidir

Yapılan birçok araştırmada yalnız insanların evli ve çocuklu insanlara göre finansal anlamda daha güçlü olabileceğini göstermiştir. Yalnız insanlar, ihtiyaçlarına göre daha akıllıca davranır ve daha az kredi kartı kullanır. Dolayısı ile daha az stres sahibi olur ve stres kaynaklı birçok hastalıktan uzak durur.

4. Daha Aktif Olur

Yalnız insanlar, birçok çifte göre çok daha aktif bir sosyal yaşantıya sahiptir. Spor yapmak, çeşitli hobiler edinmek, kurslara devam etmek, eğlenceye vakit ayırmak gibi birçok aktivite yalnız insanların daima listesindedir.

5. Sorun Çözmede Başarılıdır

Yalnız insanlar, en ufak bir sorunda birine yaslanmamayı öğrenmiş insanlardır. Karşılarına çıkan her engeli başarı ile çözüp yoluna devam etmeyi bilirler. Bir sorunla karşılaştıklarında panik yapmak yerine hızlıca ve etraflıca düşünerek en doğru sonuçlara ulaşabilmek, onlar için son derece basit bir durumdur.

6. Kendi Değerlerinin Farkındadır

İlişki türü her ne olursa olsun düşülen en büyük hata, kendini başka insanlara bağımlı kılmaktır. Bağımlılığı seçen insanlar, ufak bir fikir ayrılığında dahi uçurumlara sürüklenir gibi bunalım süreçlerine sürüklenebilir. Yalnız insanlar ise daima kendinin değerini bilir, değer verme konusunu asla başkasının inisiyatifine bırakmaz. Bu nedenle her durumda daha güçlü bir tavra sahiptir.

7. Gerçeklere Yöneltir

Yalnız insanlar ilişkilerdeki yanlış gerçeklere ve kendilerinin gerçek özelliklerine karşı daha duyarlıdır. Bu özellikleri sayesinde bir insanın yanlışlarını görüp saçma bir birlikteliğe kapılarak kendi güçlerinden vazgeçmezler.