Yaz Tatili Boş Geçmesin: İlköğretim Öğrencilerine Göre 5 Şahane Kitap Önerisi

Yaz tatili, elbette öğrencilerin dinlenmesi gereken bir süreçtir; ancak bir yandan da iyi değerlendirilmesi, verimli geçirilmesi gerekmektedir. Çocuklar hem dinlensin hem verimli bir tatil geçirsin hem de hayal güçlerini, kültürel birikimlerini geliştirsinler diye derlediğimiz bu 5 kitap için kitapçılara doğru yola çıksanız iyi edersiniz.

İşte 5 şahane kitap önerisi:

1. Küçük Prens

Böyle bir listeye onunla başlamasak olmazdı elbette. Antoine de Saint-Exupéry tarafından yazılan bu harika kitap ile çocuklar Küçük Prens’in yaşadıklarına tanık olarak onun kırgınlıklarıyla üzülebilir, fikirleri ile gelişebilir, empati yeteneği ile daha adaletli bir yetişkin olma yolunda ilerleyebilir. Mutlu olmanın yolları, sevmek için birçok sebebin yer verildiği satırlar sayesinde daha erdemli bir insan olabilir. Kısacası bu kitap, çocuğunuza ve hatta içindeki çocuğu büyütmeyen tüm yetişkinlere çok iyi gelecektir.

kucuk-prens

2. Küçük Kara Balık

Bir küçük kara balığın kuyruğuna takılıp serin sularda maceralara atılmak, bu yazın en iyi fikri olabilir.

Küçük kara balığın yeni şeyler öğrenme merakı ile çocuklar; dünyayı sorgulama yeteneği kazanabilir, her zaman yeni bir yolun olduğuna inanabilir, özgür hareket edebilmenin güzelliğini keşfedebilir. Tüm farklılıklara rağmen adaletli, eşit bir şekilde birlikte yaşayabilmenin mümkün olduğunu görebilir. Çocuğunuzun ufkunu açacak bu güzel balıkla hemen tanışmasına yardım edin deriz.

kucuk-kara-balik

3. Çubuklu Makarna Düğümü

Alexander McCall tarafından yazılan dört kitaptan oluşan macera ve lezzet dolu bu kitap dizisi, yaz tatiline harika bir sos gibi güzellik katabilir! Çocukların çok sevdiği bazı yiyeceklerin tabaklara ulaşana kadar başından geçenlerin ustaca kurgulandığı bu kitap ile çocuğunuz hem kitap okumayı sevecek hem de hayal kurmanın güzelliği ile kendini zeka dolu satırların tam içerisinde bulacak.

cubuklu-makarna-dugumu

4. Dev Şeftali

Yaz meyvelerinin en güzellerinden biri olan şeftali üzerinde çocuğunuzu bir yolculuğa yollamaya ne dersiniz? Anne ve babası hayatta olmayan küçük bir çocuk olan James’in kötülüklere karşı yapayalnız ama başarılı mücadelesini konu alan kitap ile çocuğunuzun daha güçlü ve çözüm üreten bir kişilik olması için tohumlar ekebilirsiniz.

dev-seftali

5. Çocuklarla Beraber

Karamozov Kardeşler’in kahramanı Alyoşa’nın başından geçenlerin anlatıldığı bu kitapta arkadaşlık kavramı her açıdan ele alınıyor. Alyoşa’nın duyarlı yaklaşımı sayesinde çocuğunuzun yeni ve olumlu bakış açıları kazanmasına yardım edebilir, ona akıcı ve sıcak bir konu hediye edebilirsiniz.