Yaz Tatilinde Oynanacak Bol Sulu Oyunlar

Kocaman, sıkıcı ve oldukça soğuk kış günlerini geride bırakıp şimdi yıl boyu yolunu gözlediğiniz yaz ayları ile buluşma zamanı! Okullar tatile girdi, işten yıllık izinler alınmaya başlandı; sırada bolca tatil yapmak, yüzmek, güneşle buluşmak, gün boyu eğlenmek, yıl boyu çocuğunuzla birbirinize ayıramadığımız zamanların telafisi var. Tüm bunlar için şahane bir yol biliyoruz; birlikte bol sulu oyunlar oynamak!

Hem yetişkinlerin stresini atacağı hem de çocukların bolca eğlenerek kahkahalara boğulacağı, yüksek dozda su içeren aktiviteleri sizin için derledik!

1)   Bahçeyi Değil Çocuğunuzu Sulayın

Elbette sulamayın tabii, sadece şakasını yaparak onun eğlenmesini sağlayın. Akşam saatlerinde çıkacağınız bahçe sulaması için çocuğunuzdan yardım isteyin. Daha sonra o da yanınızdayken bahçe hortumunu sağa sola hareket ettirip akan suyun çocuğunuzun üzerinden atlamasını sağlayın. Böylece suyun gelmesi ile gelmemesi arasında kalan çocuğunuzun kahkahalara boğulmasını sağlayabilir herkes için güzel bir vakit yaratabilirsiniz.

dis-sagligi-bebekler

2)   Ebelemeç

Hepimiz, heyecan dolu koşuşturmacalar ile yeni bir ebe bulmanın keyif dolu başarısını yaşamışızdır. Bu yaz, o günleri hatırlamaya ne dersiniz; ama küçük bir farkla? Bu kez kucakları su dolu minik balonlar ile dolduruyoruz ve hem serinlemenin hem de oyunun keyfini çıkarıyoruz. Kalabalık bir grup oluşturun ve arasından birini ebe olarak seçin. Ebe olan kişi, su balonları atarak yeni ebeyi seçmeye çalışsın. Vurulan kişi ebe olsun ve eğlence süregelsin!

tatil-hazirliklari

3)   Küçük Bir Leğen Büyük Bir Eğlence

Özellikle bebekler su ile oynamayı çok severler. Bebekler için evden çıkmadan, bol sulu bir oyun zamanı yaratmak çok kolay. İhtiyacınız olan; bir leğen ve mümkünse bol güneşli bir balkon! Leğenin içerisini su ile doldurduktan sonra onun en sevdiği minik oyuncakları da ekleyin. Daha sonra bebeğinizin ellerini leğene daldırıp oynamasını sağlayın, az imkânla kısa zamanda çok eğlenip kahkahalarının yükseldiğini göreceksiniz.

cocuklar

4)   Kâğıttan Gemiler Yapın

Çocuğunuzla birlikte güzel vakit geçirmenin bir yolu daha!
Çocuğunuzun gelişimine güzel bir katkı, boş vaktine hoş bir eğlence katmak istiyorsanız ona küçük kâğıt gemiler yapın ve hayal gücünün engin denizlerine doğru özgür bir yolculuğa çıkmasını sağlayın.
Aynı zamanda bu etkinlik ile çocuğunuzun bilimsel bir bilgiyi kavramasına da yardımcı olabilirsiniz. Nasıl mı? En başta güzelce yüzebilen kâğıt gemi, daha sonra ıslanıp şekil değiştirmeye başlayacaktır, böylece çocuğunuz yüzme-batma gibi kavramların farkına varacaktır. Oldukça faydalı değil mi?

anne-cocuk

5)   Su Balonu Savaşı

Burada kural, kuralsızlık! İhtiyacınız olanlar sadece bol miktarda su balonu! Balonların içerisini su ile doldurup kendinize, çocuğunuza ve oyun arkadaşlarınıza geniş bir alan seçin. Kuralsızca koşup, birbirinize su balonlarını atarak ıslatmaya çalışın. Bolca ıslanın ve hem serinlemeye hem de eğlenceye doyun!

cocuk-oyunlari

6)   Sünger Koşusu

İki gruba ayrılın. Her grup için bir kova, bir kavanoz ve bir sünger edinin.  Su dolu kovayı ve boş kavanozu ayrı uç noktalara yerleştirin. Kural; süngerleri su dolu kovaya daldırıp ardından suyu boşaltmak için diğer noktada bulunan kavanoza ulaştırmak. Hangi grup kavanozu su ile dolmasını daha önce sağlarsa kazanır! Bu sırada heyecan dolu, yaratıcı tezahüratlar üretmek de eğlencenin daha da katlanması demektir!

baba-cocuk

7)   Ufak Bir Deney

Her zaman oyun olacak değil ya, bu kez eğlenceli bir deney yapmaya ne dersiniz?  İhtiyacınız olanlar; içi su dolu kalın bir torba ve birkaç kurşun kalem. Ucu sivri kurşun kalemi torbaya batırın ve torbanın diğer tarafından geçmesini sağlayın. Bu heyecan dolu hamleler ile heyecan dolu dakikaları hem kendinize hem de çocuğunuza hediye edebilir, bilimsel bir gerçeğin farkına birlikte varabilirsiniz.

cocuk-oyunlari

8)   Bonus: Su Sporları

Su dolu oyunlar oynarken çocuğunuzun aslında su sporlarına ilgi duyduğunu keşfedebilirsiniz. Bunun için şehirde düzenlenen özel sörf ve yelken etkinliklerini takip edebilir, önce uzaktan izler daha sonra profesyonel bir gelişim elde etmek için onu bir kursa yazdırabilirsiniz.

Hadi, siz de gerekli olan koşulları sağlayıp derhal harekete geçin ve hem serin hem de eğlenceli bir yaz geçirin; şimdiden sulak bir tatil dileriz!