Yemek Konulu Guinnes  Rekorları

Dünya efsane fikirleri ve bu fikirleri deneyen çılgın mucit ve meraklı insanlarla dolu. İşte size Türkiye’nin de dâhil olduğu kol böreğinden, sucuğa, dönerden çöp şişe kadar uzanan en ilginç mutfak rekorları;

Muz Soyma ve Yeme Rekoru

1 dakika içinde muzu soyma ve yeme rekorunu bir değil tam 8 adet muzla kıran Patrick Bertoletti bizden bir saygı duruşu hak etti. 14 Ocak 2012 yılında bu ilginç rekoru tek başına kırdır.

muz

Ankara’nın Meşhur Döner Rekoru

Ankara’nın meşhur yaprak dönerini bilmeyen yoktur. İşte güzide başkentimizin ünlü dönercilerinden biri de bu ünü farklı bir şekilde ülkeye, hatta Dünya’ya duyurmak istemiş olacak ki 5 metre yüksekliğindeki ocağa takılan 1198 kiloluk Ankara döneri ile Guinness rekorlar kitabına girmeyi başardı.

doner

Sakız Rekoru

Çocukken kim sakızı en çok şişirme yarışı oynamadı ki? 24 Nisan 2004’de Amerikalı Chad Fell sakız ile ellerini hiç kullanmadan 50.8 cm çapında bir balon şişirip rekorun sahibi olmuş.

sakiz

Kocaman Omlet

Türk bir organizasyon şirketi Guinness’e adımızı yazdırmak için canla başla çalışıp rekor denemeleri yaparken dünyanın en büyük omlet denemesini yapmak istemiş. Tek parça halindeki 4,4 tonluk dev omletiyle bu rekoru kırmayı başarmış. Omletin pişeceği tava için bile ekipler aylarca çalışmış, bu omleti yapabilmek için kaç yumurta gerekti acaba?

omlet

Çöp Şiş Yeme Rekoru

Denizlili bir işletmeci Mehmet Kaya, 140 yıllık geçmişe sahip çöp şiş lezzetini dünyaya duyurmak için dükkanında sık sık çöp şiş yeme yarışması düzenlemeye başladı. Katılımcıların gelip yarışmaya katıldığını söyleyen Kaya, en son bir kadın müşterisi 250 çöp şiş yiyince hayrete düşmüş. Şimdiye kadar 180 bin çöp şiş hazırlayan Kaya ve ekibi, bu yarışmalara hala devam ediyor dolayısıyla yeni bir rekor yolda olabilir.

cop-sis

Köprü Uzunluğunda Kol Böreği

Bursa’da bir börekçi tanıtım amaçlı tam 2023 metre uzunluğunda kol böreği hazırladı. 200 kişinin çalıştığı ve toplam 40.000 porsiyona denk gelen börek için İngiltere’ye başvuru yapılmış.

kol-boregi

Dev Gibi Sucuk

Mantı, yağlama gibi muhteşem lezzetlerin ana vatanı Kayseri, bunların haricinde bilin bakalım nesi ile rekorlar yarışına katıldı? Doğru bildiniz; sucuk. Tam tamına 740 kiloluk sucuğu tek parça olarak üreten Kayserili üretici firma gibi dünyanın en büyük sucuğu olarak Guinness rekorlar kitabına Türkiye adını yazdırmayı başardı.

sucuk