Yılbaşında Evcil Hayvanlar İçin 6 Güvenlik Önlemi

Aramızda yeni yıla sadece iki değil dört ayaklı girenler de var. 🙂 Sadık dostunuz mu diyelim, evcil hayvanların kralı / kraliçesi mi bilemedik. Ancak bildiğimiz şu ki hayvan sahibi olmak bambaşka bir his. Evcil hayvan bakımı, aşısı, kedi köpek mamaları, tüyüydü, tırnağıydı derken başlı başına bir iş. Daha önce anımsarsanız evcil hayvan tüyleri hakkında bir yazı yazmış ve hayvan tüylerini temizlemenin yollarını paylaşmıştık. Bu sefer ise yeni yıl akşamında olası kazaları önlemek için tüyoları derledik.

1- Çam ağaçları, onlar için iyi bir ‘tırmanma parkuru‘. Muhtemelen çılgınca üzerlerine atlamayı hayal ediyorlardır. Alabileceğiniz önlemler sınırlı olsa da en azından ön kısmına tırmanamayacakları bir bariyer gibi bir şey koyarsanız olası sıkıntıları önlemiş olursunuz.

yilbasi-cocuklar

2- Üzümlere dikkat! Yılbaşı sofralarında özellikle üzüm peynir ikilisi favori olabilir. Ancak es kaza yere düşen üzümler hayvanlar için tehlikeli olabilir. Hem boğaza kaçması, hem içindeki şeker.

üzüm

3- Yılbaşı ağacı ışıklarına gelince. Işıkların parlaklığı en dikkatini çeken hususlardan olabilir. Bu nedenle özellikle ışıklara ulaşımına dikkat edin.

isikli-cam_agaci

4- Kuşlar, hassas varlıklardır. Sofrada yakacağınız bir mum bile onun minik ciğerlerine etki edebilir. Aromatik mumlar kastımız. Yılbaşı akşamı mum yakacağınız alanda, kuş barındırmamanızda fayda var.

limon-mum

5- Hiç olur mu demeyin ama köpeğiniz yılbaşı akşamı fazla gürültü ve bağırıştan etkilenebilir. Cocker gibi her dakika sevilmek isteyen ya da Golden gibi kendini yerden yere atan sakin bir köpek cinsiniz yoksa, olası gürültüler köpeğinizde ani sinirlenmelere yol açabilir.

kopek-sevgisi

6- Bazı araştırma sonuçlarına göre tavuk ya da hindi derisi, köpeklerde pankreas iltihabına neden olabiliyor. Genelde yenmeyen hindi derilerine köpeğinize vermekten kaçının.

hindi-dolmasi

Ve final… En hassas konulardan biri; yılbaşında evcil hayvan hediye etmek. Hayvanlar hediye edilmek için değil, sahiplenilip sevilmek içindir. Eğer birine bir minnoş hediye etmeye karar verdiyseniz anlık değil ömürlük düşünmeyi ihmal etmeyin.