Yılbaşı Partiniz İçin Eğlenceli Oyunlar

Özel günlerde oyun oynamanın yaşı olmaz. Size aşağıda önereceğimiz oyunları yılbaşı partinizde 7’den 77’ye herkes keyifle oynayabilir.

Ben Kimim?
Kalabalık gruplarda oynanması oldukça keyifli bu oyunda öncelikle herkes, yanındaki kişi için, ufak bir kağıt parçasına dünyada ya da Türkiye’de herhangi bir alanda ünlü olan bir isim yazıyor. Kağıdı alacak kişi, katiyen bu isme bakmıyor ve isim altta kalacak şekilde kağıdı ters çeviriyor. (Dilerseniz kağıdı alnınıza da yapıştırabilirsiniz.) Herkes bir isim kağıdına sahip olunca oyun başlıyor. Sırayla herkes, cevabı yalnızca “evet” veya “hayır” olan birer soru soruyor. (Örnek: Şarkıcı mıyım? Erkek miyim? Yaşlı mıyım?) Soruyu sorarken, kendisi hariç herkese kendi kağıdındaki ismi gösteriyor. Eğer sorulan sorunun cevabı evetse, soruyu soran kişi bir soru daha sorma hakkına sahip oluyor. En hızlı kim kağıdındaki ismi bilirse o kişi oyunu kazanıyor.

2015

Bu Hangi Şarkı?
Gruptan biri bu oyunda moderatör oluyor ve bilgisayar, tablet, cep telefonu veya bilgisayarın başına geçiyor. Geri kalan oyuncular, dilediği sayıda kişiyle gruplar oluşturuyor ve her grup kendine bir cevap kağıdı alıyor. Daha sonra youtube’dan sırayla 10 adet, popüler yerli ya da yabancı şarkının ilk 20 saniyesini çalıyor. Gruplar, sırayla her şarkının adını ve söyleyen kişi ya da grubu kağıda yazmaya çalışıyor. Tüm şarkılar dinlendikten sonra gruplar kağıtlarını diğer grupların kağıdıyla değiştiriyor. Moderatör doğru cevapları okuyor; şarkı adları 5, grup/kişi adları 5 puan olmak üzere, her grubun puanı, başka bir grup tarafından hesaplanıyor. Birinci olan grup, bir sonraki turda moderatör olma hakkı kazanıyor.

Psikiyatrist Oyunu
Özellikle birbirini çok iyi tanıyan arkadaş ya da aile bireylerinin bulunduğu partilerde bu oyun epey eğlenceli bir zaman vaat ediyor. Grup arasından biri psikiyatrist olarak seçiliyor ve odadan dışarı yollanıyor. Geriye kalanlar birbirleriyle isim değişikliği yapıyor ve herkes farklı birinin karakterine bürünüyor. Psikiyatrist odaya geri çağrılıyor ve sırayla herkese birer soru sorması isteniyor. Soruları grup üyeleri, büründükleri kişi olarak cevaplıyor. Mesela “En sevdiğin müzik türü nedir?” sorusuna cevap verecek kişi, büründüğü arkadaşının müzik zevkine göre cevap veriyor. Ancak eğer yanlış cevap verirse, asıl karakter “psikiyatrist” diye bağırıyor ve psikiyatrist odadan dışarı yollanıyor. Herkes tekrar birbiri arasında karakter değişimi yapıyor. Psikiyatrist tüm oyuncuların kime büründüğünü bulana kadar oyun devam ediyor.

yılbaşı

Tıraş Oyunu
Oyunlarda adrenalini sevenler bu tıraş oyununa bayılacak. Bu oyun için gereken malzemeler; balonlar, traş bıçağı ve traş köpüğü. Herkes ikişerli gruplara bölünüyor ve her gruptan bir kişi, balonu şişirip ağzında tutmaya başlıyor. Diğer grup üyesiyse ilk önce balona iyice tıraş köpüğü sürüyor, daha sonra da balonu patlatmadan jiletle tıraş etmeye çalışıyor. Balonu patlatmadan bunu başaran gruplar bir kez daha yarışıyor. En son, bütün turlarda balonu patlatmadan traş etmeyi beceren grup birinci oluyor.