Yoga Hakkında Merak Edilen 5 Soru

Hepimizin içsel bir yolculuğa, gün içinde yaşanılan ağırlıklardan kurtulup ruhunu arındırmaya ihtiyacı vardır. Bunun için her birimiz kendine iyi gelen farklı yöntemler arayıp bulmaya çalışır. İşte size yol gösterecek, iyi hissetmenizi sağlayacak, adı çokça duyulsa da pek uygulanmayan bir yöntem; yoga!
Evet, yazımızın devamında yoga hakkında merak edilenleri derleyerek uygulamaya geçmenizi kolaylaştırmanıza bir tuzumuz olsun istedik. İşte yoga hakkında merak edilen 5 soru ve cevabı:

1. Yoga Nedir?

Öncelikle konuya temelinden yaklaşalım; bu zamana kadar duyduğunuz yoga acaba nedir? Yoga; kelime kökeni olarak “birleşme” anlamını taşır. Belirli pozisyonlar, meditasyon, nefes kontrolleri, gevşeme hareketleri gibi farklı yöntemlerle aslında birbiri ile daima senkronize bir şekilde olması gereken zihin ve bedeni birleştirme amacını taşır; çünkü zihin ve bedenimiz birbiri ile ayrı düşünülmeyip sağlıklı birleşme yaşadığında daha kaliteli bir yaşamın kapıları bizim için açılacak demektir.

2. Herkes Uygulayabilir mi?

Yoga, aynı zamanda esneklik gerektiren fiziksel bir aktivite de olduğundan vücudu ile ilgili sağlık problemi olmayan herkes için uygundur. Bunun dışında yoga; iç dünyasına bir kapı aralamak, kendine özel bir zaman dilimi yaratmak, kendinin farklı yönlerini keşfedip hayata yeni bir bakış açısı yakalamayı dileyen herkes için müthiş bir anahtar görevindedir.

3. Sakinleştirir mi?

Karmaşa ile dolu günlük hayatımızdan dolayı kabul edelim ki hepimizin sakinleşmeye ihtiyacı vardır. Fikrimize katılıyorsanız yoga ile tanışmanın tam zamanı! Yoga; nefes kontrolleri, vücut hareketleri gibi yöntemler sayesinde tüm hücrelerinizi olumlu yönde etkileyen bir güç kaynağıdır. Kaslarınızın rahatlamasını, zihninizin boşalmasını, vücudunuzdaki gerilim yükünün uzaklaşmasını sağlar. Geriye kalan rahatlamış zihin ve beden sayesinde sakinliğe kavuşur, olumlu bir ruh hali edinirsiniz.

4. Etkileri Ne Zaman Hissedilir?

Yoga; tamamıyla kişisel bir yolculuk olduğundan sonuçlarını almak da kişiye özel olabilir. Etkilerini hemen hissetmek mümkündür; ancak gelişimi zamana yayılabilir. Önemli olan kişinin sabırla kendini keşfetmeye çalışması, kendini dinlemeyi öğrenmesidir.

5. Yoganın Faydaları Nelerdir?

Düzenli olarak uygulanan yoganın size sunacağı bazı yararlar:

  • Düzenli olarak yapılan yoga, vücuttaki serotonin hormonunun salgılanmasını sağlar. Profesyonel tekniklerle ilerlediğinden yogada spor yapıldığında salgılanan serotonine göre daha fazla serotonin salgılanabilmektedir. Bu yönüyle depresyonu iyileştirir, kötü ruh hallerinden kurtulmanızı sağlar.
  • Zihin ve beden uyumunu mükemmelleştiren etkisi sayesinde daha esnek bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Aynı zamanda kalori yakmanıza yardım ederek iyi bir diyet listesi ile uygulandığında güzel sonuçlara ulaşmanızı kolaylaştırır.
  • Hayatınızı ciddi şekilde etkileyen bir dikkat probleminiz varsa düzenli yoga sayesinde konsantrasyonunuzu artırabilir, yapacağınız işlere daha odaklı bir tutum kazanabilirsiniz.
  • Solunum ile ilgili problemler yaşıyorsanız yoga, bunları iyileştirmek için iyi bir yöntemdir. Yapılan nefes kontrolleri sayesinde akciğer fonksiyonlarının düzenlenmesini sağlayarak daha rahat ve sorunsuz nefes almanıza yardımcı olur.
  • Sağlığımızın önemli bir parçası olan verimli uykuya yoga ile ulaşmanız mümkündür. Uykuya dalmanızı zorlaştıracak etkilerin yok olmasına yardım eden yoga sayesinde uykuya daha rahat dalar hem ruhen hem de bedenen daha iyi dinlenirsiniz.
  • Kan dolaşımına yaptığı olumlu etki sayesinde yüksek tansiyonun düşürülmesi için faydalı bir takviye görevindedir.