Yüzme Öğrenmenin 6 Püf Noktası

Yaz geldi, şimdi en iyi aktivite şehrin karmaşasından ve bunaltan sıcaklarından kaçıp serin sulara vücudunuzu bırakmaktır diyor hayallere dalıyorsunuz;fakat o da ne? Aklınıza birden yüzme bilmediğiniz geliyor! Şimdi ne mi olacak? Mesela yazımızın detaylarını inceleyip yüzme öğrenmeye koyulmak iyi fikir olabilir. Belki de bunca zamandır gözünüzü korkutan yüzmeyi öğrenmekonusubu önerilerle birden kolaylaşacak ve siz de derin sularda süzülmeye hazır hale geleceksiniz. Nasıl mı? İşte detaylar.

1. Korkularınızı Yenin

Yüzmeyi öğrenebilmenin en temel adımının korkularınızı atmak olduğunu kabullenin. İnsan vücudu doğasının suyun üzerinde durabilecek şekilde olduğundan emin olun ve cesur olun.

2. Kaslarınızı Rahat Bırakın

Vücudun doğal yapısı sayesinde suyun üzerinde hiç hareket etmeden durabilmek mümkündür; ancak heyecan yapmayıp kaslarınızı rahat bıraktığınızda bu denge mümkündür.

3. Uygun Bölge Seçin

Yüzmeyi öğrenmek de tıpkı araba sürmeyi öğrenmek gibi boş bir alana, güvenli, uygun bir bölgeye ihtiyaç duyar. Araba sürmeyi nasıl ki trafik olan, kenarı uçurumlubir yolda öğrenemeyeceğiniz gibi yüzmeyi de derinliği boyunuzu aşan, kalabalık ve dalgalı bir denizde öğrenemezsiniz. Derinliği boyunuzu aşmayan bir havuzda ya da deniz kıyısında ısınma hareketleri ile başlamanız sizin için en iyisi olacaktır.

4. Pozisyonunuzu Belirleyin

Yüzme öğrenmeye çalışırken vücudunuzun batmasını önleyecek pozisyonlar belirlemek sizin yararınıza olacaktır. Onlardan biri, başınızı vücudunuzla aynı doğrultuda tutup havuzun dibine baktığınız pozisyondur. Böylelikle kafanızı kaldırmaya çalışmayacağınızdan kalçanız suya batmayacak, su üzerinde durmanız kolaylaşacaktır.

5. Yatay Durmaya Çalışın

Su üzerinde batmadan durma aşamasını öğrendikten sonra yüzme hareketleri yerine yatay durma üzerinde çalışmalara ağırlık verin. Denge aşamasından sonra zihnen ve bedenen rahatlayacak ve otomotik olarak yüzme hareketlerini çok daha rahat bir şekilde kavrayacaksınız.

6. Sabredin

Yüzmeyi yeni öğrenmek, düzenli uygulanan antrenmanlar ile kısa zamanda başarılabilir; ancak heyecanlı bir yapıya sahipseniz bu süreci olumsuz yönde etkileyebilirsiniz. Yine de sabırlı olmaktan vazgeçmeden gerekli çalışmalara devam edin ve süreci başarı ile tamamlayın.