14 Şubat Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Özel günlere bayılıyor, her sene bir an önce gelse de birbirimizi hediyelere boğsak diye iple çekiyoruz. Eğer ki unutulursa kendimize tartışma sebebi bile yaratıyor, yani bu günleri o denli önemsiyoruz. Peki ya, bu özel günlerin ortaya çıkışı hakkında bilgi sahibi miyiz?

sevgililer-gunu-hediyesi

Bakalım, her sene kutlamak için iple çekilen 14 Şubat Sevgililer Günü nasıl ortaya çıkmış ve bugünlere nasıl gelmiş?

Her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan Sevgililer Günü’nün başlangıcı ile ilgili günümüze kadar gelmiş kesin olmayan çeşitli efsane ve hikayeler var. Onlardan birini ele alacağız şimdi.

Sevgililer Günü’nün başlangıcı, eski Roma İmparatorluğu zamanına kadar uzanıyor desek yeterince şaşırtıcı olur sanıyoruz. Öyle ki Sevgililer Günü, eski Roma zamanında Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır.

Gelin Detaylara…

sevgililer-gunu-hediyeleri

Eski Roma’da 14 Şubat günü bütün Roma halkı için önemli bir gündü; çünkü Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno’ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılırdı. Juno, ayrıca Roma halkı tarafından kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da biliniyordu. Ertesi günü olan 15 Şubat gününde ise Lupercalia Bayramı başlıyordu. Lupercalia Bayramı sınırlandırılmış yaşantıları olan genç nüfus için oldukça önemliydi; çünkü gençler sadece bu bayram sürecinde birbirleri ile partner olabiliyordu.

Çiftler, Lupercalia Bayramı’nın arife günü isim dolu kavanozdan yapılan bir çekiliş ile belirleniyor ve bayram boyunca birliktelik yaşıyorlardı. Çiftler bu süreçte eğer ki birbirlerine aşık olurlarsa evleniyorlardı. Gençler bu durumdan oldukça memnundu; ancak bu durumdan hiç de memnun olmayan biri vardı ki bu duruma müdahale edecekti. O kişi İmparator 2. Claudius idi. Claudius, Roma’yı çok katı kurallar ile yönetiyordu. Onun için en büyük problem, ordusunda savaşacak asker bulamamaktı ve ona göre bunun tek sebebi Romalı erkeklerin bu evlilikler sonucunda aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. İşte bu yüzden Roma’daki tüm evlilikleri kaldırdı.

sevgililer-gunu

Papaz Aziz Valentine ise Claudius’un bu kararına karşı gelerek gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. İmparator, bu durumu bir süre sonra öğrendi ve Aziz Valentine’i öldürttü. Papaz Aziz Valentine; milattan sonra 270 yılının 14 Şubat’ında Hristiyan şehitliğine gömüldü.

Bu olaydan 226 yıl sonra Papa Gelasius Aziz Valentine’i onurlandırmak için 14 Şubat’ı Aziz Valentine Günü olarak belirledi. Bizim Sevgililer Günü olarak bildiğimiz gün bu sebeple bazı toplumlarda “Aziz Valentin Günü” (İngilizce: St. Valentine’s Day) olarak bilinmektedir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır.

Yıllar geçtikçe 14 Şubat; sevgililerin birbirlerine aşk mesajları yolladığı, binbir çeşit hediyeler aldığı bir gün haline geldi. Bununla paralel olarak Aziz Valentine de bütün sevenlerin koruyucu azizi haline gelip böyle anılmaya başlandı.

14 Şubat Sevgililer Günü’nün ortaya çıkışı hakkında birçok efsane devam ediyor; ancak net olan bir şey var ki sevginin günü yoktur. Eğer ki yanınızda gerçekten değer verdiğiniz, sevginizin karşılıklı olduğu özel biri varsa ona sıkıca sarılın! Bu, tüm efsanelerden, tüm özel günlerden ve tüm pahalı hediyelerden daha değerli, unutmayın!

14 Şubat Sevgililer Günü ya da Aziz Valentin Günü şimdiden kutlu olsun, aşk dolu günler dileriz!