4 Adımda Pratik Ütü Yapma Teknikleri

Ütü yapmak, hafta sonu ritüellerimizin klasikleşen bir parçası. Belki de en can sıkıcı kısmı. Hele bir de elbiselerinizin ütüsü konusunda oldukça titizseniz ve başkalarının yaptığı ütüde mutlaka bir kusur buluyorsanız kendi ütünüzü kendiniz yapıyor olmalısınız.
utu-yapmanin-puf-noktalari
Kendi ütüsünü kendisi yapan erkekler, bu işin öncelikle bir sabır işi olduğunu kesinlikle biliyordur. Sabır ve itina ile kolları sıvayarak giriştiğiniz ütü masasının başında işinizi kolaylaştıracak bazı teknikler olduğunu biliyor musunuz?Ütü yapmaktan çok hoşlanmasanız dahi bazı noktalara dikkat ederek bir profesyonel elinden çıkmışcasına düzgün, jilet gibi ütülenmiş gömlek ve pantolonlara sahip olabilir, göz alıcı bir şıklık sağlayabilirsiniz. Bizde sizin için pratik ütü yapma tekniklerini araştırdık. 4 adımda pratik ütü yapma tekniklerini öğrenmeye hazırsanız, yazımızı okumaya devam edin.

pratik-utu-teknikleri

Adım 1: Elbiselerinizi başarılı bir şekilde ütülemenin ilk adımı doğru araç kullanmaktan geçiyor. Uygun bir ütü masası ve ütü, bu araçların da en önemli iki parçası. Yüksek buhar gücü olan ütü ile zahmetsizce en kırışık yüzeyleri açabilir, boyunuzun uzunluğuna uygun olarak ayarlama yapabileceğiniz ütü masası ile de daha az efor sarf ederek, mükemmel bir ütü deneyimi yaşayabilirsiniz.

utu-yapmak

Adım 2: Ütülemeye başlamadan önce, mutlaka elbiselerinizin etiketlerini okuyun. Etiket okuma alışkanlığı kazandığınızda uygun ısıyı bulmak sizin için sorun olmayacak, tatsız bir sürprizle karşılaşmadan ütünüzü tamamlamış olacaksınız.

utu-teknigi
Adım 3: Elbiselerinizi yakmadan ütüleme işlemini tamamlamak için, ütüyü birkaç saniyeden daha fazla aynı noktada tutmamalısınız.
Adım 4: Giysinizin rengini korumak ve boyamayı önlemek amacıyla, elbiselerinizi tersten ütülemeyi tercih edin.
Gömlek ve pantolon ütülemenin püf noktaları;

Gömleklerinizi ütülemeye yaka ve kol manşetlerinden başlayın. Kolunu ütülemek için sadece kol ütülemenize yardımcı olacak küçük ütü masalarından kullanabilirsiniz. İlik ve düğme çevresini de ütüledikten sonra, gömleğinizi düzgünce bir askıya asın.
gomlek-utulemek
Pantolon ütülemeye bel bandından başlayın. Parlamayı önlemek için tersten ütüleyebilir ya da ince bir tülbentten yardım alabilirsiniz. Pantolon çizgisini doğru ayarladıktan sonra kendinizden emin bir şekilde ütünüzü tamamlayıp, askıya asın.