Araba Camları Nasıl Temizlenir? 7 Öneri

Özel bir arabaya sahip olmak, artık her birimiz için olmazsa olmaz ihtiyaçlardan biri haline geldi. İster dağ başında olalım ister kalabalık bir şehrin ortasında artık her ailede en az bir araba olması neredeyse şart.

Bazen geç kaldığımız işe, bazen acil durumlar için hastaneye sayesinde ulaştığımız arabalarımıza iyi bakmamız da şart haline gelmeli öyle değil mi? Sadece “ayağımı yerden kessin” demek yetmez, gereken bakımı ve temizliği de yapmamız gerekir ki onlardan daha iyi bir hizmet alabilelim. Nasıl mı? Mesela camları temizlemekten başlayabiliriz. Görüş açısını olumsuz yönde etkileyip sürüş keyfini zedeleyen cam kirleri ile vedalaşmanın yolları satırlarımızın devamında.

İşte araba camları temizlerken dikkat etmeniz gereken 7 nokta:

1. Malzemeleri Edinin

Öncelikle iyi bir temizlik için gerekli malzemeleri edinmekte fayda var. O malzemeler neler mi? Cam temizleme spreyi, sünger, kuru bez ya da gazete kâğıdı size en çok yardımcı olabilecek malzemeler arasındadır.

araba

2. Yumuşak Olmaları Önemli

Temizlik için kullanacağınız malzemelerin araç camlarında çizik gibi herhangi bir sorun yaratmaması için yumuşak olması son derece önemlidir. Fırça, sünger gibi malzemelerin yumuşak özellikte olmasına dikkat etmeli, uygulamanızı da narin hareketlerle yapmalısınız.

araba-modelleri

3. Nasıl Başlamalısınız?

Araba camlarında kuru mevsimlerde toz, yağışlı mevsimlerde çamur kalıntıları birikebilir. Temizliğe bu kalıntıları yok ederek başlamak en doğru adım olacaktır. Su ve sünger yardımı ile bu kalıntıları temizleyerek kirlerin büyük bir kısmını yok etmiş olacak, büyük bir kolaylık sağlayacaksınız.

araba-alirken

4. Kuruduğundan Emin Olun

Su ve sünger uyguladığınız camları bir süre bekletin ve kuruduğundan emin olun. Daha sonra cam temizleme spreyini püskürterek gazete kâğıdı ya da kuru bez ile temizlemeyi tamamlayın.

araba-temizligi1

5. Suyun Cinsine Dikkat Edin

Daha önemsiz bir nokta gibi görünse de araç camlarının kusursuz bir şekilde temizlenmesi için kireçsiz bir su kullanmak son derece önemlidir. Kireçli su, camlarda lekelenmelere neden olacak, bu lekelenmeler güneş ışığı ile birleştiğinde yeni çizikler oluşacaktır. Bu nedenle kireçsiz bir su kullanmak en doğru karar olacaktır.

araba

6. Kireç Lekesinden Kurtulun

Araç camlarında kireç lekeleri oluştuysa çareniz limonlu su, sirkeli su, ılık su ve bulaşık deterjanı karışımı ya da ılık su ve kireç önleyici su karışımında gizli. Bu karışımlardan biri ile camları silin daha sonra temiz su ile durulayın. Lekelerden eser kalmadığına şahit olun. Aynı zamanda cam cilası kullanmak da kireçleri yok etmek için kullanabileceğiniz yöntemler arasında.

araba-yolculugu

7. Su Lekeleri Kalmasın

Güzel bir temizleme tamamladınız, toz veya çamur kalıntısı kalmadı fakat o da ne? Camlar, pürüzsüz olması gerekirken su lekeleri ile mi doldu? Panik yapmanıza gerek yok, basit bir mikrofiber bez ile sorunu çözebilirsiniz. Temizleme işleminden sonra araç camlarında su lekesi, parmak izi kalmaması için mikrofiber bez ile silme işlemini tamamlayabilirsiniz.