Aracınız Kışa Hazır mı?

Kış geldi çattı. Bu soğuk havalar bizleri etkilediği gibi araçlarımızı da etkiliyor. Peki, kışın bu olumsuz etkilerine daha az maruz kalmak için neler yapmamız gerekiyor?

arac-kis-bakimi3

İşte, aracınızın kışın ihtiyaç duydukları…

Motor Performansı: İlk olarak kendinize sormanız gereken soru, ‘’Otomobilimin motor performansı kötü hava koşullarına ne kadar uyumlu’’ olmalı. İlk hareket, bozuk rölanti ve avans ayarı, stop etme, düşük güç gibi sürüş problemleri var ise mutlaka servise göstermelisiniz.

arac-kis-bakimi3

Yakıt: Aracınızın kış bakımındaki diğer bir önemli nokta ise yakıt problemleridir. Soğuk kış günlerinde ayda en az bir şişe buz önleyici yakıt kullanmanız, hem aracınızı rahatlatır, hem de karda kışta yolda kalma riskinizi azaltır.

Yağ: Sadece kış öncesi değil, 365 gün dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise aracınızın yağ filtresinin durumudur. Her 5 bin – 10 bin kilometrede bir filtreyi değiştirip gerekli kontrolleri yapmanız, aracınızın ömrü için oldukça önemli bir konu, aman dikkat.

arac-kis-bakimi1

Soğutma Sistemi: Aracınızın soğutma sistemini en az 2 yılda bir değiştirmeniz gerekiyor. Bu zaman döngüsü, kış öncesine geliyor ise bu duruma daha çok önem vermelisiniz. Soğutma sıvısının seviyesi, durumu ve konsantrasyonu eksilmiş ise mutlaka takviye etmeli, 50/50 antifriz/su karışımına özen göstermelisiniz.

Cam Silecekleri: Kışın sürüş esnasında size en çok yararı dokunacak olan silecekleri gözardı etmek, ileride telafisi imkansız sonuçlar doğurabilir. Aman dikkat! Sileceklerin temizliği, cam sileceği deposunun doluluk durumu gibi küçük ama etkili uygulamaları alışkanlık haline getirmeyi unutmayın.

Isıtıcı/Defroster:  Kışın başınıza gelebilecek her türlü durum için Isıtıcı – Defrosterin iyi durumda olması gerekir. Her ihtimali göz önünde bulundurmak çok önemli!

Akü: Kışın aracınızın aküsü daha çabuk tükenir. Motorunuz soğuk ise akü, motoru çevirebilmek için daha çok enerji harcar, aklınızdan sakın çıkarmayın. Akü ile ilgili işlere mutlaka bilirkişi bakmalı. Akü, asitli sıvı olduğu için cildinize değmesi kalıcı sağlık sorunları yaratabilir, dikkatli olun. Eğer cildinize değmiş ise mutlaka bol su ile yıkayın.

Tekerlek ve Lastikler: Kışa girmeden önce mutlaka ama mutlaka lastiklerinizi kontrol ettirin. Yeni kış lastikleri, ilk önce sizin, sonra aracınızın güvenliği için hayati önem taşıyor, unutmayın. Aracınızda her türlü ihtimale karşı yedek bir lastik bulundurmayı ihmal etmeyin ve lastiklerinizin basıncını en az ayda bir kez kontrol edin veya ettirin. Bu işlemi lastikler soğukken yapmanız, en sağlıklı sonucu almanız için şart.

Fren Sistemi: Frenlerinizin eşit tuttuğundan emin olun, aksi halde bu durum tehlikeli kaymalara, hatta ciddi kazalara sebep olabilir, dikkat!

Gövde Bakımı: Kış öncesi kendinize yeni yeni giysiler alıp hazırlık yaptınız, peki aracınız? Aracınıza kazak aldınız mı? Şaşırmayın!.. Bu kazak başka kazak!

Aracınızı 15 günde bir yıkamanız ve cilalamanız, uzun ömürlü olması açısından çok önemli. Karlı havalarda yollarda yapılan tuzlama çalışmasının aracınızın metal aksamını çürüttüğünü unutmayın ve özel önlemler almayı ihmal etmeyin.

Yardımcı Araçlar: Kışın aracınızda olmazsa olmaz araçlar olmalı. Bunlar sırası ile cep telefonu, battaniyeler, ilk yardım çantası, uyarı araçları (ışıldak, reflektör gibi), alet kutusu, akü şarj kablosu, kum veya paspas (çekiş için), çekme halatı, takoz, tekerlek zincirleri, el feneri, buz kazıyıcı, kar fırçası, kağıt havlu, küçük bir kürek, eldiven, bot ayakkabı, mum, bir miktar yüksek enerjili kuru gıda, su, ekstra yıkama suyu ve battaniye. Bu araçların tamamını kış boyunca aracınızda bulundurmanız, sizin ve aracınızın güvenliği için gerekli, sakın aklınızdan çıkartmayın.