Aşırı Terleme Neyin Habercisidir?

Terlemek, vücudumuzun boşaltım şekillerinden biridir. Zararlı maddelerin vücuttan atılması için gerekli ve fizyolojik bir eylem olan terleme, aşırı gitmediği sürece faydalı; ancak aşırı görülmeye başladığında durup düşünülmesi gereken bir semptom olabilmektedir. Aşırı terlemenin muhtemel 5 sebebi.

1. Kalp veya Sinirsel Rahatsızlığınız Olabilir

Aşırı terleme ile sıkça karşılaşıyorsanız vücudunuzda olan değişikliklere dikkat etmeniz gerekmektedir. Aşırı terleme; aniden şeker ya da tansiyon düşmesi ya da kalp krizi gibi ciddi hastalıkların habercisi olabilmekte ve acilen doktor kontrolünden geçmeniz gerektiğini işaret etmektedir.

terleme4

2. Menopoz Olabilir

Kimsenin terlemediği hava durumlarında bile kendinizi büyük sıkıntıda hissediyor, havanın aşırı sıcak olduğunu düşünüyor, fazla miktarda terliyorsanız menopoz ya da menopoz öncesi içerisinde olabilirsiniz.

terleme3

3. Hiperhidroz Olabilir

Hiperhidroz, yani aşırı terleme hastalığına sahip olabilirsiniz. Hiperhidroz hastalığından şüphelenen kişilerin derhal bir doktor kontrolünden geçmesi ve hastalığın birincil tip mi, ikincil tip mi olduğunu belirleyip ona göre kendine çözüm yolları geliştirmesi gerekmektedir.

terleme2

4. Psikolojik Problemleriniz Olabilir

Kendi başınıza çözemediğiniz sizi yıpratan sorunlar, ruh sağlığınızda kötü bir yer edinmiş olabilir. Bu sorunlar psikolojik bir destek ile çözülmediği sürece kendini aşırı terleme gibi farklı şekillerde göstermeye devam edecektir. Sürekli kaygı halinde olan bir psikoloji, vücudu aşırı terlemeye itiyor ve çözülmeyi bekliyor demektir.

terleme1

5. Akciğerinizde Problem Olabilir

Akciğer; görevini iyi yapamıyorsa nefes darlığı yaşamanız muhtemel hale gelecek; nefes darlığının sonucunda vücudunuzda aşırı terleme başlayacaktır. Bu durumun asla ihmal edilmemesi ve doktor kontrolünden geçmesi gerekmektedir.