Beyazlayan Saçlara 6 Çözüm Önerisi

Saçların beyazlamaya başlaması; genetik özellikler, düzensiz uyku, sağlıksız beslenme, anemi, stres gibi birçok sebep ile oluşup insanın kendi görüntüsünden rahatsız olmasına neden olabilen durumlar arasında yer alır. Özellikle de 30’lu yaşlara henüz merdiven dayarken görülen beyazlar psikolojiyi de olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle beyazlayan saçların eski görünümüne kavuşması, beyaz tellerin daha da artmaması için uygulanabilecek yeni yöntemler aranmaya başlanır. İşte o yöntemlerden bazılarını yazımızın devamında sizin için derledik.

Saçlarda oluşan beyazlara karşı uygulayabileceğiniz 6 yöntem:

1. Zencefil Kullanın

Taze zencefili rendeledikten sonra içerisine bir yemek kaşığı bal koyup güzelce karıştırın. Daha sonra hazırladığınız karışımı saçlarınıza uygulayıp bir süre beklettikten sonra durulayın. Bu yöntemi her gün uygulayarak saçlarınızdaki beyazlamanın daha da artmasını önleyebilirsiniz.

zencefil1

2. Geçici Yöntemlerden Yararlanın

Eğer özel bir davete katılacaksanız ve saçlarınızı boyamak için yeterli zamanınız yoksa geçici yöntemler sizin için hayat kurtarıcı nitelikte olabilir. Saç tebeşiri, saç rimeli, saç spreyi gibi kolay çözüm ürünlerinden yararlanarak günü kurtarabilirsiniz.

maskara_nasıl_sürülür

 

3. Hindistan Cevizi Yağı

Limon suyu ve Hindistan cevizi yağını karıştırıp saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Bu yöntemi düzenli olarak uyguladığınızda saçlarınızdaki beyazlamanın azaldığını görebilirsiniz.

hindistan-cevizi-yagi

4. Köri Yaprakları

Köri yaprakları beyazlayan saçlar için doğal mucizeler arasında yer alır. Saç pigmentlerinin daha koyu olmasına yardım eden köri yapraklarını Hindistan cevizi ile karıştırıp kaynatın. Hazırladığınız tonik görevindeki karışımı saçınızın diplerinden uçlarına doğru iyice yedirerek uygulayın. Bu yöntemi haftada en az iki kez uyguladığınızda saçlarınızdaki beyazların koyulaşmasına yardım edebilir, beyazların çoğalmasını engelleyebilirsiniz.

kadinlarda-sac-sekillendirme

5. Soğan

Yemeklere katıldığında doğal antibiyotik sayılan soğan, bu kez saç beyazlamalarını yok etmek için etkili göreviyle yanınızda. Bir soğanı soyduktan sonra dilimleyin. Dilimlediğiniz soğanları saç derisine ovarak uygulayın ve 30 dakika bekletin. Daha sonra durulayın. Bu yöntemi düzenli olarak uyguladığınızda kısa zamanda beyazlaşan ya da grileşen saçların eski haline dönmeye başladığını görebilirsiniz.

Soğan Suyu

6. Biberiye ve Adaçayı

Kış soğuklarına karşı şifa olan nefis bitki çayları, bu kez saçlarınıza şifa oluyor. İki bardak su içerisine yarım fincan kadar biberiye tozu ve adaçayını ekleyip kaynatın. 1-2 saat demlemeye bırakın. Hazırladığınız su ile saçlarınızı şampuanlama sonrasında durulayıp 15-20 dakika kadar bekletin. Daha sonra normal su ile tekrar durulayın. Bu yöntemi düzenli uygulayarak saçlarınızın giderek beyazlamasını önleyebilirsiniz.