Erkek Parfümü Seçiminde 7 Püf Noktası 

Erkek ya da kadın olalım kişisel bakım konusu hepimiz için son derece önemlidir. Gerek karşımızdaki insanı etkileme gerekse kendimizi iyi hissetmek için kişisel bakımımıza her detayıyla özen göstermemiz gerekir. Peki ya doğru seçildiğinde bizi her daim bir adım öne çıkaracak olan parfüm? Evet, seçtiğimiz koku da psikolojik etkileri ve koklama duyumuza olan hitabıyla sosyal hayattaki yerimizi önemli ölçüde belirler. Bu nedenle doğru parfüm seçebilmeyi hepimizin öğrenmesi gerekir, ama nasıl?

Yazımızın devamında ister kendisi ister sevgilisi için erkek parfümü seçimi yapacaklara yardımcı olacak detayları derledik. Erkek parfümü nasıl seçilir, erkek parfümü seçerken nelere dikkat edilir gibi soruların cevaplarını öğrenmek için buyurun detaylara…

  1. Doğru Zaman Seçin

İnsanların sizi düşündüğünde aklına gelecek ilk detayı, yani nasıl koktuğunuzu belirleyeceksiniz. O halde bu seçim için doğru ve geniş bir zamanı kendinize tanımalısınız. Erkek parfümü seçerken parfüm seçenekleri arasında kaybolmamak için rahat hissettiğiniz ve algınızın tamamen açık olduğu bir zaman dilimi belirleyip parfüm seçeneklerini değerlendirmeye öyle başlayın.

  1. Mevsimi Göz Önünde Bulundurun

Kullanacağınız parfüm ne kadar hoş bir kokuya sahip olursa olsun içinde olduğunuz mevsime uygun değilse yanlış bir tercih yapmışsınız demektir. Bu nedenle erkek parfümü seçerken hangi mevsimde kullanılacağını da göz önünde bulundurmak gerekir. Yaz ayları için hafif kokular, kış ayları için odunsu ya da baharatlı parfümler seçebilirsiniz.

  1. Yaş Aralığı Önemli

Erkek parfümü seçerken kullanacak kişinin yaş aralığını bilmek ve buna göre seçimde bulunmak önemlidir. 20’li yaşlar için daha hafif kokular idealken 30’lu yaşlar için odunsu kokular daha iyi bir seçim olabilmektedir.

  1. Giyim Tarzı ile Bağdaştırın

Erkek parfümünün daha etkili olabilmesi için kişinin dış görünümüyle bir uyum içerisinde olması gerekir. Spor bir tarzı benimseyenlerin erkek parfümü seçerken daha misk, amber, okyanus gibi hafif kokular, klasik bir şıklığı benimseyenlerin ise odunsu, baharat, sandal ya da oryantal kokular tercih etmesi daha etkili sonuçlara ulaştıracaktır.

  1. Mesleğinizle Uyum Yakalasın

Erkek parfümü seçiminin meslekleri dahi etkin hale getirebileceğini unutmayın. Örneğin bir yöneticiyseniz yaptırım gücünüzün daha etkin olabilmesi için ağaç kavunu, turunç kabuğu gibi kokular tercih edebilirsiniz.

  1. Ten Rengini Es Geçmeyin

Erkek parfümü seçerken en önemli noktalardan biri de sahip olduğunuz ten rengidir. 30 yaş üstü esmer erkeklerin yoğun baharatlı ve tatlı kokuları tercih etmesi gerekirken 30 yaş üstü beyaz tenli erkeklerin vanilya gibi kokuları tercih etmesi daha doğrudur.

  1. Bileklerinizde Deneyin

Erkek parfümü seçerken eğer ki kendinize seçiyorsanız koku kağıtlarından yararlanmak yerine bileklerinizin iç kısımlarında denemeyi tercih edin. Bu sayede seçeceğiniz parfümün teninizle uyumlu olup olmadığını görebilir, daha doğru bir seçim yapabilirsiniz. Aynı zamanda parfüm seçmeye giderken ten kokunuzun değişmemesi için baharatlı, ağır yağlı yemekler tüketmemeye dikkat etmeyi unutmayın.