Erkekler İçin Cilt Bakımı Önerileri

Seneler önce erkeklerin cilt bakımı için, belki de tek yaptığı şey olan; tıraş olmak ve ardından yüz yıkamak ritüelinden bu yana cilt bakımı dünyası epeyce bir yol kat etti. Günümüzde ise her inatçı cilt sorunu ile baş edebilecek nitelikte etkili ürünler bulabilmekteyiz. Ne diyelim, bu da bizim için büyük şans… Elimizin altında her zaman yerini alan kozmetik malzemelerimiz tükenmişse ve henüz edinememişsek ne yapabiliriz? 5 adımda etkili bakım önerilimizi mutlaka deneyin, sosyal ortamınızın yıldızı olun!
erkek-cilt-bakimi

Cildinizi Temizleyin! 

Eğer yeterince vaktiniz yoksa ve uzun zamandır kozmetik alışverişine vakit ayıramamışsanız, yapacağınız en iyi şey cildinizi temizlemektir. Erkek cildi, genelde gözeneklerin büyük olduğu ve yağ bezelerinin aktif olduğu bir yapıdır. Bu nedenle elinizin altında cilt temizleyici ve arındırıcı jel veya kreminiz kalmamışsa beyaz sabun ve ılık su ile cildinizi iyice temizledikten sonra açılan gözeneklerin tekrar sıkılaşması için soğuk su ile yıkayıp, ardından nemlendirici bir krem uygulayabilirsiniz.
erkek-bakimi
Derinlemesine Temizlik İçin…
Bazen cilti temizliği için basit bir yüz yıkamak yeterli değildir. Yüzünüzü yıkayarak yüzeysel yağ ve kirlerden arınabilirsiniz. Fakat erkek cildinde zaten çok açık ve yağlı olan gözenekleri derinlemesine temizlemek şarttır. Günlük uyguladığınız cilt temizliğinin yanı sıra peeling uygulamalısınız. Bunun için sürekli edinmek zorunda olmadığınız, her zaman evinizde bulundurabileceğiniz yüz temizleme fırçası edinebilirsiniz. Dairesel ve yumuşak hareketlerle yüzünüzü fırçaladıktan sonra cilt temizliğini gerçekleştirebilirsiniz. Temizlik öncesi yüzünüze buhar uygulamak da çok etkili bir sonuç verecektir.
erkekler-cilt-bakimi
Cildinizi Nemlendirin!
Çoğu erkek için cilt temizliği güzel bir duş ve beyaz sabunla başlar ve durulama ile biter. Ancak nem cildi besleyen en önemli şeydir. İlerleyen yaşlarda yaşlılık belirtilerini en aza indirmek için de ‘olmazsa olmaz’ kuralımız. Nemlendirilmeyen cilt zamanla kurur, elastikiyetini kaybeden, canlılığını kaybederek kırışıklıklar belirginleşir. Bu nedenle cildininizi daha gergin ve canlı durmasını istiyorsanız, nemlendirmeyi ihmal etmemlisiniz. Zamanla derinleşen çizgilerle karşılaşmamak için; nemlendirmeyi her zaman elinizin altında bulunduracağınız nemlendirici bir kremle uygulayabilirsiniz. Kreminiz bitmişse ve henüz edinememişseniz, cildiir tabaka halinde zeytinyağı sürebilirsiniz. Bal ve gül suyu da cildinizin nem dengesini korumak için uygulayabileceğiniz doğal alternatifler. Beden sağlığınızın yanı sıra sağlıklı bir cilt için de gün içerisinde 2 buçuk litre su içmeye de özen göstermelisiz.
erkeklerde-cilt-nemlendirme
Göz Çevrenize Özel İlgi Gösterin!
Ve gözler… Çok daha fazla ilgili hak etmiyor mu? Göz çevremizdeki deri aslında özel ilgiyi alan tek alan diyebiliriz. Göz çevresindeki kırışıklıklar ve çizgiler yavaş yavaş ilerler ve bir bakmışsınız derin bir yaşanmışlık hissi oluşuvermiş… Henüz çizgiler oluşmadan uygulayabileceğiniz kullanmaya başlayacağınız bir göz çevresi kremi ile bu olumsuz görünümden kurtulmanız mümkün. Bu kırılgan bölgede kemik etkinliğini ve canlılığını en üst düzeye çıkarmak için düzenli ilgi şart. Krem uygulama şansız olmadığı zamanlarda ise, kreminiz bitmişse ve henüz edinememişseniz, salatalık maskesi ile bu günlerde yaşayacağınız eksikliği giderebilirsiniz. Yarım saat uygulayacağınız salatalık maskesi cildinizi sıkılaştıracak ve canlı bir görünüm sağlayacaktır.
erkek-cilt-bakim
Dudaklarınızı Koruyun!
Sağlıklı bir göz ve ve parıldayan bir cildin yanında dudakları da ihmal etmemeli. Dudaklar, çok ince bir koruyucu tabakaya sahip olduğundan kurumaya, çatlamaya, kanamaya ve yanmaya eğilimlidir. Dudakları yağ bezlerini tutmak ve nemli kalmalarını sağlamak için UV ışını koruyucu etkili bir koruyucuyu mutlaka kullanmalısınız. Dudak kremizin yoksa, zeytinyağı ve bal karışımı bir maskeyi diş fırçası yardımıyla uygulayarak dudaklarınızı nemlendirebilir, ölü derilerden arındırmak için öncesinde Türk kahvesi telvesi ile peeling yapabilirsiniz.

cilt-bakim-onerileri

Tüm bu adımların ardından sosyal ortamınızda kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz!