Erkekler İçin Etkili 8 Saç Bakımı Önerisi

Erkekler için saç bakım önerileri, pratik bilgiler, saçlarınıza iyi gelecek püf noktaları için yazımıza göz atın!

1. Sıcak Sudan Kaçının

Banyo sırasında saçları yüksek ısı derecesine sahip bir suyla yıkamak, saçların kurumasına neden olur. Saçlarınızı ılık ya da soğuk suyla yıkamayı tercih etmelisiniz.

erkeklerde-sac-bakim

 

2. Saç Boyu Saç Tipine Göre Olmalı

Eğer ki ince telli saçlara sahipseniz uzun değil kısa saç kesinlerini tercih etmelisiniz. Böylece saçlarınızı daha kolay bir şekilde hacimli gösterebilirsiniz.

erkek-sac-bakimi-onerileri

3. Taramaktan Kaçının

Elbette hiç taramayın demiyoruz; ancak fazla ve sürekli yapılan tarama saçların koparak dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle saçlarınızı sadece şekil vereceğiniz zaman tarayarak daha sağlıklı olmalarını sağlayabilirsiniz.

sac-bakimlari

4. Jöle ve Spreyden Kaçının

Saçlarınızı şekillendirmek için hanımlar gibi düzleştirici, maşa gibi aletler kullanmıyor olabilirsiniz; ancak jöle ve sprey gibi ürünlerin de bu aletlerle aynı yıpratıcı etkiye sahip olduğunu unutuyorsunuz. Jöle ve sprey gibi aşırı miktarda kimyasal içeren ürünler saçlarınızın sağlığını kaybetmesine neden olur.

sac-bakim-nasil-yapilir

5. Uygun Şampuanınızı Bulun

Saç tipinize göre bir şampuan tercih edin. Sadece erkek saç tipine özel üretim yapan markaların ürünlerini tercih edebilirsiniz.

sac-bakimi

 

6. Koyu Renk Saçlara Zeytinyağı ve Bal Takviyesi

Bu yöntem ile saçlarınızın daha ışıltılı bir hal almasına yardımcı olabilirsiniz. Yarım çay fincanı kadar zeytinyağına bir çay fincanı süzme balı iyice karıştırın ve birkaç gün dinlenmeye bırakın. Bu karışımı saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Daha sonra başınıza bir bone takarak yarım saat bekleyin. Süre dolduktan sonra durulayın.

erkek-modasi

 

7. Beslenmenize Dikkat Edin

Beslenme tercihi, vücudumuzun tamamıyla sağlıklı olabilmesi konusunda en etkin detaylardan biridir. Sağlıklı ve güzel görünen saçlara sahip olmanın da ilk kuralı elbette doğru beslenmekten geçiyor. Saçlar için yararlı olan besinleri tercih ederek harika saçlara sahip olun.

salata

8. Kuruturken Dikkat

Birçok insanın yaptığı yanlışlardan biri banyo sonrasında saçlarını havluyla sert hareketler yaparak kurutmaya çalışmaktır. Bu işlem ile saçlarınızın elektriklenmesine, köklerinin zayıflamasına, yıpranarak dökülmesine neden olursunuz. Saçlarınızı hızlı hareketler yerine havlu ya da eski bir tişört yardımıyla tampon yapar gibi kurulayabilirsiniz.