Erkeklerde Saç Dökülmesi Hakkında Merak Edilen 5 Soru

Etkili bir dış görünüm konusunda en önemli detaylardan biri de sağlıklı ve hoş görünen saçlara sahip olmaktır. Ancak özellikle birçok erkek, bu detaydan çoğu zaman mahrum kalmaktadır. Çeşitli nedenlerden dolayı saç sağlığını ve gürlüğünü kaybetmek sizin de en önemli sorunlarınızdan biriyse bu konu hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap arıyor olabilirsiniz. O halde sizi yazımızın devamına alalım ve erkeklerde saç dökülmesi hakkında merak edilenlere birlikte cevap bulalım…

 

 

  • Erkeklerde Saç Dökülmesi Normal midir?

 

 

Her yetişkinin, gün içerisinde 50 ila 100 tel arasında saçı dökülmektedir ve bu durum normaldir. Bu sayıların üzerinde bir dökülme söz konusu olduğunda mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

  1. Saç Dökülmesindeki Artışı Nasıl Anlayabilirsiniz?

Saç dökülmesini yoğun mu yoksa normal oranda mı yaşadığınızı iyi takip etmeli ve buna göre önlem almalısınız. Peki nasıl? Sabah uyandığınızda yastığınızda kalan saç tellerinin, duş sırasında dökülen saç tellerinin ya da saçlarınızı şekillendirirken dökülen saç tellerinin miktarını kendinizce belirleyerek az mı olduğunu anlayabilir ya da günden güne artış olup olmadığına dikkat edebilirsiniz.

  1. Erkeklerde Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Erkeklerde saç kayıpları yaşanmasında genellikle 3 temel faktör etkilidir. Bunlar; genetik miras, erkeklik hormonu testesteron ve ilerleyen yaştır.

  1. Erkeklerde Saç Dökülmesi Önlenebilir mi?

Genetik saç kayıplarını önlemek henüz mümkün sayılmamaktadır; ancak sıklıkla 16-40 yaşları arasında oluşan bir saç dökülmesi mevcutsa bir uzman kontrolü sonrasında saçların dökülme sebebi belirlenerek ağızdan alınan çeşitli ilaçlarla dökülme kontrol altına alınabilmektedir.

  1. Erkeklerde Saç Dökülmesi Herhangi Bir Hastalıktan Olabilir mi?

Erkeklerde görülen saç dökülmesi genel nedenlerin dışında kalan problemler nedeniyle de görülebilmektedir. Sedef, egzama, akne, mantar gibi saç derisinde görülen rahatsızlıklar ya da vitamin eksikliği, hormon dengesizliği gibi iç hastalıklar saç dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle eğer ki siz de saç dökülmesi yaşayan biriyseniz bunun asıl nedenini uzmanlarca araştırmalı ve tedavi şekline öyle karar vermelisiniz.