Eski Babalardan Yeni Babalara Tavsiyeler

Yeni bir babanın çocuğuyla bağ kurmak ve evliliğini güçlendirmek için atabileceği en iyi adımın bez değiştirmek olduğunu biliyor muydunuz? Evet… Baba olmak size asla yapmayacağınızı düşündüğünüz işler yaptırabilir. Ama aynı zamanda sizi asla tahmin edemeyeceğiniz kadar mutlu eder. İşte bu mutluluğu baki kılmak için eski babalardan yeni babalara önemli tavsiyeler.

Father feeding his baby boy

Father feeding his baby boy

Zaman ve sabır

Yapabileceğiniz en basit şey yeni doğan bebeğinizle mümkün olduğu kadar çok vakit geçirmek. Son 30 yılda baba-bebek ilişkisi üzerine yapılan araştırmalarına göre bir baba bebeğiyle ne kadar çok zaman geçirirse o kadar iyi. Zamanla yeni doğan bebeğinize alışacak, birbirinizi tanıyacak ve daha çok bağlanacaksınız. Bu süreçte en çok ihtiyacınız olan şey ise sabır.

 

Göz teması kurun

Bir süredir yeni doğan bebeklerin insan yüzünü şaşırarak incelediğini biliyoruz, ama bilgisayar yardımıyla yürütülen araştırmalar sayesinde onların asıl baktığının gözler olduğu ortaya çıktı. İnsan yüzü genel olarak bebeklerin ilgisini çekse de, asıl şaşkın şaşkın baktıkları gözleriniz. Bu noktada hatırlamanız gereken en önemli detay, sadece çok yakındaki yüzleri net bir şekilde görebiliyor olmaları. Yani bebeğinizle kaynaşmak istiyorsanız onlara yakından ve gülümseyen gözlerle bakmayı unutmayın.

 

Tekrar eden sesler çıkarın

Dil biliminde çift dudaksıl olarak adlandırılan ba-ba gibi sesler, bebeklerin ağzından en çabuk dökülenler. Dolayısıyla çocuğunuzun ağzından çıkan ilk kelimenin “baba” olması muhtemel ve inanın bu olduğunda dünyanın en mutlu insanı olacaksınız. Çocuğunuzla iletişiminizi geliştirmek için onların söylediği her çift dudaksıl sesi taklit edin. Böylece onlar da sizi taklit etmeye başlayacaktır.

 

Biraz daha fazla hareket!

Bütün yeni doğan bebekler hareket etmeye bayılır. Kucağa alınmak, sallanmak, gıdıklanmak en çok hoşlarına giden şeydir. Peki bunun mantıklı bir açıklaması olduğunu söylesek? Hareket etmek bebeklerin zihinsel ve fiziksel gelişimini geliştiriyor. Denge kavramından ısıya, her şeyi hareket ettikçe öğreniyor ve kavrıyorlar. Bu yüzden onları tutmaktan ve sarılmaktan çekinmeyin.

baba ve bebek

O bezi değiştirin!

Araştırmalara göre bez değiştirmeye yardım eden babaların evlilikleri daha güçlü ve uzun soluklu oluyor. Yani eşinizin gözünde artı puan kazanmak için ellerinizi biraz kirletmeniz gerekiyor. İşte size yardımcı olacak kolay alt temizleme videosu: http://migrostv.migros.com.tr/kolay-alt-temizleme/