İradenizi Güçlü Kılmak İçin Bu 5 Adımı Uygulayın!

Her yeni yıl, her yeni karar, her yeni ‘ben’ hayali. Aslında hepsinin temelinde yatan ana etken ‘irade’. Eğer iradeniz sağlamsa, kendinize güveniniz tam ise bir de üzerine kararlıysanız atlatamayacağınız hiçbir şey yok. Sözle söylendiğinde bir çırpıda çıkıveren ancak iş icraat faslına geldiğinde o kadar kolay olmayan irade gücü ile ilgili, bilim adamları bir araştırma yapmış. Bu araştırmaya göre aslında irade sahibi olmak o kadar da zor değilmiş. Hatta bırakın zoru, bazıları sadece gülümsememizin ardında gizliymiş! Kulağa ilginç gelen bu araştırmayı sizin için kaleme aldık.

mutluluk_formülü

1- Yumruğunuzu Sıkın!

Savurmamak şartıyla tabi! 🙂 Bilim adamlarına göre, öfke kontrolü sırasında yumrukları sıkmak ve gözleri kapatmak aynı zamanda iradeyi de güçlü kılıyor. Diyelim ki istemediğiniz bir şeyi yapmak üzeresiniz ve kendinize engel olmaya çalışıyorsunuz. Yanınızda da size ‘dur’ diyecek kimse yok. Hemen gözlerinizi kapatın ve yumruğunuzu sıkıp içinizden 10’a kadar, derin nefes alarak sayın. Değişime inanamayacaksınız.

2- Sadece 10 Dakika Meditasyon!

Çok sıradan gibi geliyor olsa da meditasyonun faydalarını daha önce pek çok kez konuşmuştuk. Vaktiniz mi yok? İlla bir spor salonuna gitmenize gerek yok. Evde yapabileceğiniz basit egzersizlerle iradenizi ve bedeninizi dik tutabilirsiniz. Şöyle açıklayalım;

3- İrade Dostu Hatırlatıcılar!

Etrafa not bırakarak kendi kendinizin dikkatini çekin. Dolaptaki krem şokolanın tamamını yemek yerine ‘tadına bakmayı’ tercih ediyorsanız bunu kâğıda da dökün. “Sadece 1 kaşık!” gibi mesela. Ya da çalışmaya mola verdiğinizde kendinizi konsol oyunlara kaptırmak istemiyorsanız, bitirmeniz gereken ideal saate alarm kurun. Etrafınızdaki uyarıcılar, iradenize olumlu etki edecektir.

4- Yiyin! 🙂

Çelişkili gibi duruyor değil mi? Bilim adamlarına göre iradeyi güçsüz kılan, kan şekerinin düşmesi! Bu nedenle sık sık az az ve protein değeri yüksek gıdalar tüketmenizde yarar var. Bu demek değil ki sağlam bir irade için kocaman bir hamburgeri saniyede yok edin. Başta da dedik, sağlık ve protein ağırlıklı!

5- Kendinizi Affedin!

Pişmanlığın, iradeyi tetiklediğini biliyor muydunuz? Araştırmalara göre, istemediği bir şeyi yedikten sonra pişman olan kişinin ruh hali, iradesine de yansıyor. İstemediğiniz bir şeyi yaptıysanız, bunun için pişman olmak yerine kendinizi affedin. Affetmek, irade gücünüzü yükseltecek, pişmanlık ise tam aksine azaltacaktır.

İradenizi güçlü kılmak için ihtiyacınız olan en önemli şey ‘kendiniz’siniz. Unutmayın, beyin ikna ise gerisi teferruattır!