Kepeklerden Kurtulmanın 5 Etkili Yöntemi

Yeni bir güne hazır olmanın en güçlü adımı, saçlarınızın güzel görünmesidir. Harika saç kesimleri, etkileyici toplama yöntemleri, bozulmayan fön çekimleri… Tüm şartlar oluştu; fakat o da ne? Omzunuza dökülen beyaz tanecikler? Evet, maalesef kepekler! Tüm keyfiniz kaçtı, kaçmasın! Çaresi var. İşte saçlarınızın güzelliğine engel olacak kepekleri birer birer kovma yöntemlerini sizin için derledik.

1. Elma Sirkesi

İçerdiği maddeler ile kepeğe neden olan mantarları öldürmeye yardımcıdır. Yarım bardak suya birkaç çorba kaşığı elma sirkesi karıştırıp saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. 2-3 dakika bekletip durulayın. Herhangi bir rahatsızlık duymadığınız takdirde 5-7 gün boyunca düzenli olarak kullandığınızda kepeklerden kurtulabilirsiniz.

sac-bakimlari

 

2. Karbonat

İçerdiği yüksek pH değeri ile kepeğin azalmasına yardımcıdır. Bir bardak ılık suyun içine 2-3 kaşık karbonat karıştırıp saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. 2-3 dakika bekletip durulayın.

İkinci bir yöntem olarak avucunuza döktüğünüz bir miktar şampuana yarım çay kaşığı karbonat karıştırıp saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Birkaç yıkamadan sonra sağlıklı sonuçları fark edeceksiniz.

erkek-sac-bakimi-onerileri

 

3. Temiz Tarak ve Fırçalar

Saçlarınızı taradıktan sonra fırça ve tarağınızı temizlemeyi ihmal etmemelisiniz. Fırça ve tarağınızı 2-3 haftada bir sabunlu su ile yıkayıp sonrasında sirke karıştırılmış sıcak su karışımı içinde 1,5 saat bekleterek mikropların kırılmasına yardımcı olabilir, kepeklerle vedalaşabilirsiniz.

Doğal Yollarla Saç Arıtma

 

4. Hindistan Cevizi ve Bal

Hindistan cevizi, kepeği önler. Bal ise mikropları öldürerek kepek problemine son verir. 2 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı, 2 çay kaşığı zeytinyağı, 2 çay kaşığı bal ve 3 çay kaşığı yoğurdu karıştırıp saç diplerinize 10 dakika kadar masaj yaparak uygulayın. 30-45 dakika bekletip durulayın. Daha sonra saç derinize 1-2 damla Hindistan cevizi yağını saç diplerinize uygulayıp yıkamayın. Sonuçlara siz bile inanamayacaksınız.

sac-bakimi

 

5. Aspirin

2 adet aspirini ezip toz haline getirdikten sonra kullandığınız şampuana karıştırın. Hazırladığınız mucizevi karışımı her yıkamada saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. 1-2 dakika bekletip durulayın ve normal şampuanla tekrar yıkayıp işlemi sonlandırın.

erkek-sac-bakim-onerileri

6. Tuz

Şampuandan önce sıradan sofra tuzunu saç diplerinize serpin ve mesaj yaparak tuzu yedirin. Daha sonra şampuanla yıkayıp durulayın. Düzenli olarak uyguladığınızda kepeklerden kurtulduğunuzu göreceksiniz.