Kokuların 7 Psikolojik Etkisi

Hoş bir kokunun peşinden gittiğiniz oldu mu hiç? Ya da bir tütsünün hoş kokusunda ruhunuzun hafiflediğini hiç hissettiniz mi? Bu nasıl oluyor demeyin, hiçbiri boşuna değil; hepsinin birer psikolojik etkisi bulunuyor. Kokuların ruhumuzu ve bedenimizi ele geçirebilen güçlü etkileri var. Bunun iyi bir şey mi, kötü mü olduğu kısmı biraz göreceli tabii. İşte birbirinden farklı kokuların birbirinden güçlü etkileri!

1. Tatlı Kokuları

Fırında pişen kekin, evi kaplayan kokusu ile huzur bulan insanları siz de tanıyor musunuz? Hatta belki de o kişilerden biri sizsiniz. Peki o hissin nedenini hiç merak ettiniz mi? Kek, dondurma gibi tatlı kokuları; kişiye güven duygusu aşılar. Endişeli ruh halinden kurtarıp rahat bir duygu durumunun oluşmasına yardımcı olur.

cicek-bakimi

 

2. Turunçgil Kokuları

Turunçgil ailesini sevmeyenimiz pek yoktur. Portakal, greyfurt, mandalina, limon hepsi birer vitamin, hepsi birer güzel koku deposudur. Neyse ki ona olan sevginiz karşılıksız kalmıyor. Turunçgil kokuları size ferah bir zihin hediye ediyor. Gergin olduğunuz zamanlarda dingin bir ruh haline bürünmenize yardımcı oluyor, bitkin olduğunuz zamanlarda enerji sağlıyor. Yapılan araştırmalarda aromaterapi uygulamalarının tümünde turunçgil kokularının pozitif etkileri kanıtlanmıştır.

cicek

 

3. Nane Kokusu

Sınava girdiğinizde verilen naneli şekerlerin heveslisi en çok siz misiniz? Eğer öyleyse oldukça doğru bir yoldaymışsınız demektir. Çünkü yapılan araştırmalarda nanenin keskin ve aynı zamanda ferahlatıcı kokusunun motivasyon ve zihin performansını artırdığı kanıtlanmıştır. Bu nedenle sınavlarda naneli şeker tercih edilmektedir.

çiçekler

 

4. Çiçek Kokuları

Çiçeklerin o güzelim görüntüleri bile iyi hissetmeye yardımcıdır. Şimdi onlara daha yakın olmakta fayda var. Onlara yakınlaşıp mis kokularını içinize çekerek mutluluk duygunuzun uyanmasını sağlayabilirsiniz.

cicek-bakimi

 

5. Çimen ve Yaprak Kokusu

Doğaya dönerek mutlu olmayan insan pek tanımıyoruz değil mi? Yeni biçilmiş çimenin kokusu ile ferahlayan ya da güzel bir orman gezintisi ile iyi hissetmeyen bir insan var mıdır ki acaba? Çimen, yaprak kokuları; yenilenme, uyum, istikrar, sükûnet, dinginlik gibi duyguların gelişmesini sağlıyor.

çiçek

6. Güzel Koku, Satın Alma Duygusuna Hitap Eder

Gezdiğiniz mağazalarda baskın olan bir oda parfümü kokusuna dikkat ettiniz mi hiç? Peki ya bir mağazalar zincirinin her şubesinde aynı kokuyu tercih ettiğini fark ettiniz mi? Çünkü mağazalar düzenli olarak aynı güzel kokuyu kullanarak sattıkları ürünü insanlara daha çekici görünmesini sağlıyor. İnsanlar güzel kokunun etkisiyle ürünleri almaya, daha çok almaya yöneliyor.

parfum1

7. Strese Veda Edin

Günlük hayatın yoğun temposunda stresli bir yaşama da merhaba diyoruz maalesef. Halbuki sağlıklı bir insan olabilmemiz için ilk kuralın strese veda etmek olduğunu da biliyoruz, ancak ne yapsak boş mu? O halde bir de koku takviyesi denemekte fayda var. Lavanta, vanilya, kahve ve gül kokusu; sinir sisteminin gevşemesine yardımcı olarak stresi tüm bedeninizden uzaklaştırıyor.