Parfüm Seçiminde Dikkat Edilecek 7 Nokta

Parfüm seçimi, aslında şıklığımızı tamamlayan en önemli detaylardan biridir. Dış görünümümüzle etki bırakabilmek için kıyafet seçimine ne kadar özen gösteriyorsak parfüm seçimine de o denli özen göstermeliyiz; çünkü parfüm de bir insanın kişiliğini yansıtan özelliklerdendir. Kokumuz ile iyi ya da kötü etki bırakarak unutulmayanlar arasına girmemiz mümkündür. Unutulmayanlar arasına iyi etki bırakarak girmek elbette tercihler dahilindedir, bunun için parfüm seçiminde size yardımcı olacak 7 önemli noktayı sizin için derledik, seçim konusunda şimdiden başarılar dileriz!

1. Parfüm Seçimi Saatleri

“Nasıl yani, saat de mi önemli?” diyebilirsiniz. Evet, önemli. Akşam saatlerinde gündüze göre kokuları biyolojik olarak daha güçlü algılarız bu da tercihimizi önemli ölçüde kolaylaştırır.

parfum7

2. Parfüm Seçimine Giderken Dikkat

Parfüm seçmeye giderken baharatlı, tuzlu gibi ağır yiyeceklerden tüketmemiş olmaya özen gösterin; çünkü bu yiyecekler vücudunuzun kimyasını değiştirerek doğru bir seçim yapmanıza engel olabilir.

parfum1

3. Genel Seçimlere İnanmayın

Parfüm, kişisel bir konudur; yani bir parfümün herkesçe beğeniliyor olması belki o parfümün gerçekten hoş olduğunu gösterebilir ama asla o parfümün sizin teninize de uyup güzel bir etki bırakacağını göstermez.

parfum4

4. Ten Uyumunuzu Test Edin

Parfüm seçimi yaparken mutlaka teninize uygulayıp nasıl bir etki bıraktığını ölçmelisiniz. Parfümü deneyeceğiniz en uygun bölge el bileğinizin iç kısmı olabilir.

parfum5

5. Ten Renginiz Size Yardımcı Olabilir

Eğer ki esmer tenliyseniz baharatlı kokuları tercih edebilir; beyaz tenliyseniz odunsu, vanilyalı, meyveli ya da çiçekli kokuları tercih edebilirsiniz. Bu yöntem ile parfümün daha kalıcı olmasını ve daha iyi taşınmasını sağlayabilirsiniz.

parfum6

6. Yaş Aralığınıza Dikkat Edin

Parfüm seçimi, vücudun hormonal değişimlerine göre farklı etkiler bırakabilmektedir. Bu nedenle eğer ki 20’li yaşlarda iseniz çiçeksi kokuları, 30’lu yaşlarda iseniz daha yoğun kokuları, orta yaşların üzerindeyseniz şekerli kokuları tercih edebilirsiniz.

parfum2

7. Hangi Mevsimde Olduğunuza Dikkat Edin

Seçtiğiniz parfümü eğer ki kış aylarında kullanacaksanız oryantaller, amber ağaç kokuları gibi tercihler ile doğru karara varabilirsiniz.

Seçtiğiniz parfümü eğer ki yaz aylarında kullanacaksanız alkol oranı daha düşük seçimler yapabilirsiniz. Çiçek, okyanus, yeşillik kategorisi size iyi gelebilir.