Pürüzsüz Bir Cilde Sahip Olmanın 6 Yolu

Pürüzsüz, sağlıklı bir cilt her kadının olduğu gibi erkeklerin de dikkat ettiği bir konu. Cilt bakımı için elinizden geleni yaptığınızı düşünüyor olabilirsiniz ancak bu üç unsura dikkat etmiyorsanız bir yerlerde hata yapıyorsunuz demektir; dengeli beslenme, sahip olduğunuz genler ve kişisel bakım. Bu unsurlardan özellikle ikisi için yapabileceğiniz birçok şey var.
cilt-maskesi
1. Yeşil yapraklı sebze tüketimi ve vitamin alımı sağlıklı bir cilde sahip olmak için dikkat etmeniz gereken iki önemli nokta. C, B, A, D ve K vitaminleri başta olmak üzere vücudunuzun ihtiyaç duyduğu birçok besini düzenli olarak tüketmeli ve gün içerisinde besinlerinize sebze eklemeyi ihmal etmemelisiniz.

kislik-cilt-bakimi

2. Gözenekleriniz dışarıda maruz kaldığı kirli hava ve zararlı gazlar nedeniyle tıkanma riskiyle karşı karşıya kalır. Bu nedenle her gün düzenli olarak yüzünüzü yıkamaya özen göstermeniz gerekir. Bunun için yüz yıkamaya uygun alkolsüz sabunları tercih edebilirsiniz.

cilt-maskesi

3. Spor yapmak ve sağlıklı bir cilde sahip olmak birbirinden alakasız iki farklı şey gibi durabilir ancak antreman sonrası alınan duşun normal duşa göre gözenekleri açmada daha etkili olduğu belirtilmektedir. Vücut spor sırasında etkin bir şekilde terler ve ardından alınan uzun bir duş cildinizin daha yumuşak olmasını sağlar.

cilt bakımı önerileri

4. Ne yaparsınız yapın cildinizdeki yara ve sivilceleri kopartmaya, kazımaya ya da patlatmaya çalışmayın. Yüzünüze yapılan her baskı kızarıklık, leke ve daha çok sivilce olarak geri döner. Sivilce patlatmak gibi hem acılı hem de iz bırakan yöntemler cildinize tamir edilemeyecek zararlar verebilir.

cilt-bakimi

5. Eğer cilt kuruluğu, akne, sivilce ya da lekelerle başınız dertte ise profesyonel ürünleri kullanmaktan kaçınmayın. Cilt tipinize uygun nemlendiriciler ile kuruluğa veda edebilir, daha parlak bir yüze sahip olabilirsiniz. Aynı şekilde sivilcelerin iyileşmesine ve kötü görüntüsünü azaltmaya yarayan kremler önemli zamanlarda kurtarıcınız olacaktır.