Saç Kestirirken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey

Mutsuz olduğumuzda, mutlu olduğumuzda, özel bir güne katılacağımızda ya da sadece kendimizde bir değişiklik olsun istediğimizde aklımıza ilk gelen fikir; saçlarımızı kestirmektir. Fikir çoğu zaman iyi olsa da üzerinde biraz düşünmek, doğru olduğundan emin olup öyle adım atmak gerekir. Yani saç kestirerek daha mutlu bir ruh hali hedeflerken daha mutsuz bir ruh haline geçmemek gerekir öyle değil mi? İşte tam da bunun için dikkat etmeniz gerekenleri sizin için derledik.

1) Yüz Şeklinizi Tanıyın

Saç modelinizi bayıla bayıla seçtiniz, içinize de sindi; istediğiniz modeli gösteren bir fotoğraf seçip kuaföre göstererek “Bunun aynısını istiyorum!” dediniz; fakat o da ne sonuç hiç de istediğiniz gibi olmadı mı? Hata sadece kuaförde olmayabilir; belki de seçtiğiniz model yüz şeklinize uygun olmadığı için seçtiğiniz fotoğraftaki gibi hoş durmamış olabilir.

siyah-sac

Kestirmeye karar verdiğiniz modelin yüzünüze uygun olup olmadığından emin olup kuaförün yolunu öyle tutmalısınız. Örneğin kare bir yüz şekline sahipseniz kare yüz şekline göre olan modelleri incelemeli, seçiminizi ona göre belirlemelisiniz.

2) Saç Tipinizi Tanıyın

İnce telli saçlara sahipseniz daha kısa ve katlı kesimler; kalın telli saçlara sahipseniz daha düz kesimler tercih etmelisiniz. Böylece saçlarınızı daha kolay şekillendirebilir, rahat edersiniz.

sac-bakimi

3) Süreye Dikkat Edin

Saçlarınızın kırıksız bir şekilde sağlıkla uzayabilmesi için az miktarda sık sık kestirmeniz oldukça önemlidir. İdeal bir kesim süresi 6-8 hafta arasıdır. 6-8 haftada bir saçlarınızı kestirmek, birçok bakım küründen daha iyi sonuçlar verecektir.

erkeklerde-sac-bakim

4) Kararınızdan Emin Olun

Kısa bir saç kesimine karar verdiyseniz tekrar düşünmekte fayda var. Kısa saçların bakımı her zaman daha kolaymış gibi görünse de modelleri daha çabuk bozulacağından kuaföre daha sık gitmenize neden olabilir. Aynı zamanda daha önce uzun saçlarınız için kullandığınız şekillendirici ürünleri artık kullanamayacağınızı unutmamalısınız. Kısa saçlar için yeni şekillendirici ürünler edinmenizde fayda var.

Doğal Yollarla Saç Arıtma

5) Mevsim Geçişlerine Dikkat Edin

Saçlarınızı kestirmek doğru bir karar olabilir belki ama kestirme zamanlamanız da doğru mu? Saçlarınızı mevsim geçişlerinde kestirerek daha hızlı uzamasına katkıda bulunabileceğinizi unutmayın.