Sakal Bakımının 7 Püf Noktası

Kadınlar daha güzel bir görünüm için makyaj yaparsa erkekler de daha yakışıklı bir görünüm için sakal bırakır. Durum böyle olunca erkeklerin şıklığı ve istedikleri görünümü daha kolay yakalamasını sağlayan sakallar; iyi bir bakım ister.

Kimi erkekler iş ya da okul dolayısı ile sakallarına veda etmek zorunda kalsa da büyük bir çoğunluğu sakal bırakmakta özgürdür; ancak bu özgürlüğün bakım ile süslenmesi gerektiğini unutur.
İşte sakallarınızın daha iyi bir görünüm kazanması, daha sağlıklı bir şekilde uzaması için uygulamanız gereken bakım önerileri:

1) Gözenekleri Temizleyin

Sağlıklı sakallara sahip olabilmek için sorunun çözümüne kökten başlamanız gerekir. Bunun için öncelikle yüzünüzdeki gözeneklerin açık ve temiz olması için uğraşmalısınız.
Yüzünüz için iyi bir temizleyici edinip bakımını düzenli olarak yapın. Kirlerden ve ölü derilerden arınmış temiz bir yüz ile sakallar, daha rahat çıkıp daha hızlı uzayacaktır.

erkek-bakimi

2) Ürün Takviyelerinden Yararlanın

Sakallarınızın yavaş uzamasından ve sağlıklı görünmemesinden şikâyetçiyseniz bakım ürünlerinden yararlanmayı ihmal etmemelisiniz. Özel bir sakal şampuanı alıp banyo sırasında sakallarınızı özenle yıkayın. Kısa süre içerisinde daha bakımlı görünen ve daha çabuk uzayan sakallara sahip olun.

erkeklerde-cilt-bakimi

3) Güneş Kremi Kullanın

Güneşlenecekseniz ya da güneşte yürüyüşe çıkacaksanız mutlaka derinizi korumak için güneş kremi kullanın ve cildin nem kaybetmesini önleyin. Unutmayın, sağlıklı sakallara sahip olmak için önce sağlıklı bir cilde sahip olmanız gerekir.

erkek-cilt-bakimi

4) Yağ Kullanın

Sakal bakımında düzenli olarak kullanıldığında hemen etki gösteren birçok yağ mevcuttur. Bunlardan uygun olanını seçin ve hemen harekete geçin.

Badem yağı, hint yağı, jojoba yağı gibi birçok seçeneği kökten uca doğru uygulayarak kısa zamanda parlak, güçlü ve sağlıklı sakallara sahip olabilirsiniz.

erkek-cilt-bakim

5) Dengeli Beslenin

Sakallarınızın sağlıklı ve iyi bir görünümde olmasını istiyorsanız beslenme şeklinizi gözden geçirmeniz gerekebilir. Birçok konuda olduğu gibi sakalların da iyi olabilmesi için doğru besinleri tercih edip doğru vitaminlerden yararlanmak önemlidir. Havuç, ceviz, sarımsak gibi yiyecekleri düzenli olarak tüketerek; protein ve B vitamini ağırlıklı bir beslenme planına uyarak sakallarınızı güzelleştirebilirsiniz.

diyet

6) Yüz Şeklinizi Belirleyin

Sakallarınızın iyi görünebilmesi için uygulayacağınız bakım kadar kullanacağınız kesim şekli de son derece önemlidir. İyi bir görünüm için sakallarınızı yüz şeklinize uygun bir şekilde kullanmanız gerektiğini unutmayın. Yuvarlak şeklinde bir yüzünüz varsa çenenizdeki sakalları yanaklarınızdan daha uzun tutabilir, sakalınızın ucunu sivrileştirebilirsiniz. Kare şeklinde bir yüzünüz varsa çene kısmındaki sakallarınızı daha uzun tutabilir daha iyi bir görünüm elde edebilirsiniz.

erkekler-icin-bakim-rehberi

7) Düzenli Tıraş Olun

Jilet ya da tıraş makinesi, tercihiniz her ne olursa olsun düzenli bir şekilde tıraş olmayı ihmal etmemelisiniz. Kullanmak istediğiniz şeklin kaybolmaması için düzenli olarak devamlı şekil vererek sakallarınızın hoş görünümünü korumalısınız.