Takım Elbise İnsanı Vezir De Eder, Rezil De!

Takım elbise şüphesiz ki her erkeği farklı bir kimliğe büründürür. Takım elbise giyiyorsanız duruşunuz dikleşir, kendinizden emin bir tavır sergilersiniz. Her zaman takım elbise tercih etmiyorsanız, takım elbise giydiğiniz zaman tüm bakışların üzerinize çevrildiğini hissedersiniz. İster her gün giyin, ister yalnızca özel günlerde; eğer ‘doğru’ bir takım elbise tercih etmiyorsanız üzerinize çevrilen bakışlar, alaycı bakışlara dönüşecektir. Her erkeğin mutlaka bilmesi gereken takım elbise giyme kurallarını, sizin için derledik. Bu yazıyı okuduktan sonra, takım elbise giydiğinizde üzerinize yöneltilen bakışların hayranlık belirtisi olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

Mendilleri bir denemelisiniz.

Mendil görünüşünüzü daha özenli ve modern kılar. Ancak mendil deseninin ve kumaşının kravatınızla aynı olmamasına dikkat edin. Elit bir görüntü yakalamak için mendil tercihinizi modern modellerden yana kullanmanız gerekmektedir.

 

takımelbise

 

Günlük hayatta takım elbisede siyah renkten uzak durun.

Siyah takım elbise yerine; günlük hayatta odun kömürü rengi ya da gri takım elbise tercih edin. Siyah takım elbiseleri daha resmi görüşmeler ve davetler için tercih etmelisiniz.

Kemerinizde renk tercihinizi ayakkabılarınızla aynı renkten yana yapın.

Kemerinizin genişliği ince; rengi de mutlaka ayakkabılarınızla aynı renk olmalı. Aksi takdirde demode olmanız kaçınılmaz. Siyah, gri ve füme renkteki  takım elbiseler ile, siyah ayakkabı ve siyah kemer tercih etmelisiniz. Kahverengi, krem ve açık gri renkteki takım elbiseler ile de; kahverengi ayakkabı ve kahverengi kemer kullanmalısınız. Lacivert renkli takım elbiseler ile isterseniz siyah renkte, isterseniz de kahverengi renkte ayakkabı vekemer tercih edebilirsiniz. Ancak unutmayın ki ayakkabı ve kemer aynı renkte olmalı!

Apoletlerin omuzla aynı noktada bitmesine dikkat edin.

Ceketinizin omuzlarınıza tam oturması gerekmektedir. Bu da şu anlama gelir; apoletler omuzlarınızı geçmemeli ya da omuzlarınıza gelmeden kesilmemelidir. Apoletler omuzunuzu geçiyorsa ceketinizin bedeni sizin bedeninize büyüktür, apoletler omzunuzdan önce kesiliyorsa malesef ceketiniz bedeninize küçüktür.

 

takım_elbise

Kravatın genişliği, ceketinizin klapasının genişliği ile eşit olmalıdır.

Takım elbisenin, ayrılmaz parçası kravattır. Takım elbise seçimi kadar kravat seçiminiz de oldukça önemlidir. Kravatınızın genişliği ceketinizin klapası yani yaka dökümü ile eşit olmalıdır. İnce klapalı modeller daha modernken, geniş kalabalı modeller daha eski tarzdır. Siz hangi tarzı seçerseniz seçin, kravatınızın genişliğini mutlaka ceketinizin yaka dökümüne göre tercih edin.

Oturduğunuz zaman bacaklarınız görünmemelidir.

Bunun için oturduğunuzda bacaklarınızı göstermeyecek uzunlukta çoraplar tercih etmelisiniz. Aksi takdirde ortaya çıkacak görüntü, bütün karizmanızı yerle bir edecektir.

Çift yırtmaçlı ceket tercih etmeye özen gösterin.

Çift yırtmaçlı ceketler daha modern ve daha trend bir görüntü elde etmenizi sağlar. Eğer amacınız 70’lerde yaşayan bir devlet memuru gibi görünmek değilse, tercihiniz çift yırtmaçtan yana olsun.

Yelek giyiyorsanız, yeleğinizin en alt düğmesini açık bırakın.

Bu hem sizin rahat hareket edebilmeniz için, hem de estetik bir görüntü sergilemeniz için oldukça önemlidir. Bu sebeple yelek tercih ettiğinizde, mutlaka en alt düğmesini açık bırakın.

Daha günlük  ve “casual” bir görünüm için tek düğmeli ceket tercih edin.

Yaptığınız iş gereği her gün takım elbise giymek zorundaysanız, tek düğmeli ceketler gardrobunuzda yerini alsın. Tek düğmeli ceketiniz, her gün davete veya çok önemli bir iş görüşmesine katıldığınızı düşünenlerin fikrini değiştirecektir. Ancak resmi görüşmeleriniz varsa, iki düğmeli ve dikişli yakalı ceketler sizin için doğru bir seçim olacaktır.

 

Kravat renginizi takım elbisenizin ve gömleğinizin rengine göre seçmelisiniz.

Kravat renginiz, takım elbisenizin ve gömleğinizin renginden daha koyu olmalıdır. En sevdiğinizin kravatınız, en sevdiğiniz gömlekle çok da uyumlu değildir belki. Ama ikisini bir arada kullanmakta ısrarcı olmayın.

Ceketinizin önünü ilikledikten sonra, elinizi vücudunuz ve ceketiniz arasına rahatlıkla sokabilmeniz gerekmektedir.

Ancak elinizi soktuğunuzda aradaki boşluk ne fazla olmalı ne de dar olmalı. Eliniz ceketinizle vücudunuzun arasına zorlanarak giriyorsa kabul edin, ceketiniz sizin bedeninize biraz dar. Eğer eliniz kolayca girip bir de içerde rahatça manevralar yapabiliyorsa, işin ehli bir terziye yolunuz düşecek demektir. Çünkü ceketiniz size malesef bol.

Otururken ceketinizin önünü mutlaka açın.

Hem görüntünün estetik olmaması sebebi ile hem de düğmenizin gevşemesi sebebiyle otururken ceketinizin düğmesini mutlaka açın. Aksi takdirde önemli bir davet esnasında düğmeniz bağımsızlığını ilan edebilir.

Gömleğinizin yakası ile ceketinizin yakası orantılı olmalıdır.

Gömleğinizin yakaları ile ceketinizin yakaları arasında çok fazla boşluk olmamalıdır ya da tam aksine gömleğinizin yakaları ceketinizin yakalarının altına girmemelidir. İşte bu görüntü sizi vezir yerine rezil edecek bir görüntüdür.

Düğmeler ile göbeğinizin hizası orantılı olmalıdır.

Eğer 2 düğmeli ceket tercih ettiyseniz, ceketinizin üst düğmesi göbeğinize denk gelmelidir. Eğer tercihiniz 3 düğmeli ceketten yanaysa, ceketinizin ortadaki düğmesi göbeğinize denk gelmelidir. Ancak göbeğinizle düğme arasında çok az bir fark varsa bu sorun yaratmayacaktır.

Gömleğinizin manşetleri, ceket kolunuzdan 1.2 – 1.5 cm kadar dışarıda olmalıdır.

En kusursuz görünümü sağlamak için, gömlek yakanız ensenizden kaç cm görünüyorsa, manşetleriniz de ceketinizin kollarından o kadar görünmelidir.

 

Zamandan Tasarruf Kılavuzu: Üzerinize uygun takım elbiseyi seçmek başlı başına bir dert iken, market alışverişi de kabusunuz olmasın! Girinwww.sanalmarket.com.tr ‘ye keyifli alışverişin tadına varın. Siz kravatınızın rengine karar verirken Migros Sanal Market sizin için özenle hazırladığı siparişinizi kapınıza kadar getirsin. Alışverişin en pratik yolu olan Migros Sanal Market’e cepten, netten, tabletten ulaşmak çok kolay!