Takım Elbise Seçerken Dikkat Edeceğiniz 7 Nokta

Takım elbise, erkekler için iş yaşamında ya da özel günlerde önemi büyük olan, kurtarıcı kıyafetlerden biridir; ancak üzerinize uymayan, yanlış bir takım elbise ile kötü bir görünüm elde edeceğinizi unutmamanız gerekir. Bu yüzden doğru bir takım elbise seçmek için sizi satırlarımızın devamına davet ediyoruz.

Takım elbise seçerken dikkat etmeniz gerekenleri ve size yardımcı olacak önemli detayları bu başlık altında derledik. İşte detaylar:

1. Rengini Belirleyin

Eğer ki kısa boyluysanız ve daha uzun görünebilmek istiyorsanız siyah ve lacivert tonlarında takım elbiseler tercih edebilirsiniz. Koyu renkli takım elbiseler, açık renkli takım elbiselere göre daha ince ve uzun gösterebilir. Aynı zamanda koyu renkli takım elbiseler her zaman daha ciddi, karizmatik bir etki bırakır.

Daha enerjik bir görünüm elde etmek istiyorsanız örneğin yaz düğününde daha açık ya da canlı renklerdeki takım elbiseleri tercih edebilir, tarzınızda fark yaratabilirsiniz.

erkek-modasi

2. Ceketin Duruşuna Dikkat Edin

Takım elbisenin üzerinizde iyi görünmesini etkileyen en önemli nokta, ceketin duruşudur. Doğru bir takım için ceketin omuz kısımlarının tam oturduğuna dikkat etmeniz gerekir. Omuzlarda herhangi bir potluk oluşturmayan, bol ya da dar görünmeyen, âdeta özel dikilmiş gibi omuzlarınıza tam oturan ceketleri tercih etmek, şıklığınız için yeterli olacaktır.
Aynı zamanda geniş omuzlara sahipseniz vatkasız, daha çelimsiz omuzlara sahipseniz vatkalı ceketleri tercih etmek sizin için en doğru karar olacaktır.

erkek-bakimi

3. Bel Kısmı Dar Olmamalıdır

Erkekler takım elbise giydiğinde genel olarak ceketin düğmelerini açık bıraktığı için dar ya da bol olmasına pek de dikkat etmeyebilir; ancak bu son derece yanlış bir düşüncedir. Doğru bir takım elbise seçmek için ceketin düğmeleri kapalıyken bile rahat olup olmadığınıza dikkat etmeniz gerekir. Ceketin bel kısmı size dar geliyorsa düğmelerin yanında çizgiler oluşur. Rahatsız edici bu çizgilerin oluşmaması, ceketin size uygun olup olmadığını test etmek için ufak bir deney uygulayabilirsiniz. Kollarınızı yukarı doğru kaldırdığınızda rahatsız edici bir sıkılık ile karşılaşmıyorsanız doğru ceketi buldunuz demektir.

erkek-modasi

 

4. Ceket Boyuna Dikkat Edin

Ceketin üzerinize uyup uymadığını gösteren en önemli ipuçlarından biri etek boyunun nerede bittiğidir. Ellerinizi aşağı doğru bıraktığınızda ceketin etekleri baş parmak eklemiyle aynı hizada ise ceket sizin üzerinize göre demektir, gönül rahatlığı ile satın alabileceğinizi kulağınıza fısıldar.

erkek-modasi

5. Pantolon Boyuna Dikkat Edin

Takım elbisenin üzerinizde iyi durabilmesi için pantolon boyunun doğru olması şarttır. Pantolon boyunuzun normal pantolonlardan biraz daha kısa olması daha hoş durmasını sağlayacaktır. Ayakkabı bağcığının ikinci deliğine denk gelen ve çorabı asla göstermeyen paçalar, doğru bir pantolon giydiğinize işaret edebilir.

erkek-moda

 

6. Kumaş Seçimine Dikkat Edin

Takım elbisenin içerisinde rahat olabilmek için kumaş seçimini de doğru yapmanız son derece önemlidir.
Birçok takım elbisede kullanılan elyafların inceliğini belirten numaralar bulunur. Bu sayılar ne kadar büyükse lifler o kadar incedir. İnce olan lifler sayesinde kumaş da daha ince, pürüzsüz ve rahat olur. Seçim yaparken liflerin inceliğine dikkat etmenizde büyük fayda olacaktır.

erkek-cilt-bakimi

7. Yelek Giyecekseniz Dikkat Edin

Yelek giyerek daha karizmatik bir görünüm elde edebilir, aynı zamanda ceketten sıkılıp çıkardığınızda da şık olmaya devam edebilirsiniz. Yelekli bir takım seçecekseniz yeleğin göğüs kısmının bedeninize tam oturduğundan belinizde gevşeklik olmadığından emin olmalısınız. Yeleğin etek kısımları kemer kuşağını örtmeli, kalça kemiğinize uzanmadan bitmelidir.