Tıraş Kesiklerini İyileştirecek 6 Öneri

Erkeklerin korkulu rüyalarından biri de tıraş olurken oluşan cilt kesikleridir. Tıraş sırasında her ne kadar dikkat edilse de bir anlık hatayla derin tıraş kesikleri oluşabilir. Eğer siz de bu durumu sıkça yaşıyorsanız yazımızın devamında tıraş kesiklerine ne iyi gelir, tıraş kesikleri nasıl iyileşir öğrenebilirsiniz.

İşte tıraş kesiklerini iyileştirecek 6 öneri…

1. Kan Taşı

“Cilt şapı” ismiyle de bilinen kan taşı, tıraş kesiklerine iyi gelmesiyle bilinen en eski yöntemlerden biridir. Tıraş sırasında oluşan kesiklere kan taşı yapıştırarak kanamayı durdurabilir, bölgenin kısa zamanda iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

2. Vazelin

Birçok derdin devası olan, yıllardan beri kullanılan vazelin; tıraş kesiklerinin iyileşmesi için de iyi bir yardımcıdır. Tıraş kesiği üzerine bir miktar süreceğiniz vazelin, mumlu dokusu sayesinde tampon görevi görür, tıraş kesiklerinin kapanmasını sağlayarak kanı durdurur. Siz de tıraş kesiklerine karşı vazelinin iyileştirici gücünden yararlanabilirsiniz.

3. Aloe Vera

Aloe vera bitkisinin cilt yaralarını iyileştirmede ne kadar etkili olduğunu duymuşsunuzdur. Bu kez o güzel etkiyi tıraş kesiklerini iyileştirmek için kullanmaya hazır olun. Nasıl mı? Evinizde aloe bitkisi varsa şanslısınız, hemen bir yaprağını kesin ve içinden çıkan jeli tıraş kesiğinin üzerine sürün. Aloe vera sayesinde tıraş kesiği acısını dindirebilir, kesiğin kısa sürede iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

4. E Vitamini Yağı

Cilt için çok yararlı olan E vitamini kozmetik alanda birçok ürün içerisinde kullanılmaktadır. Birçok cilt sorununun iyileşmesini sağlayan E vitamini yağını tıraş kesiklerine uygulayarak kısa zamanda iyileşmelerini sağlayabilirsiniz.

4. Dudak Korucuyu

Dudaklarınızı soğuklardan korumak, nemlenmelerini sağlamak için kullandığınız dudak koruyucusu tıraş kesiklerini iyileştirmek için de etkili bir yardımcıdır. Kullanılmamış dudak korucuyunuzdan ya da kullanılmamış kısmından bir parça kesip tıraş kesiği üzerine sürebilir, 30 dakika kadar bekleterek kesiğin iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.

5. Tıraş Sonrası Ürünleri

Tıraş kesiklerini iyileştirmenin en ideal ve en kolay yöntemlerinden biri de elbette ki tıraş sonrası ürünlerini kullanmaktır. Bu tip ürünleri kesiğe uyguladığınızda içerisindeki alkol sayesinde kanamayı durdurabilir, enfeksiyon riskini ortadan kaldırabilir ve cildinizin ferahlamasını sağlayabilirsiniz.