Tıraş Olurken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Önemli Nokta

Sakal tıraşı, erkeklerin iyi bir şekilde yapması gereken kişisel bakım adımlarından biridir. İyi bir sakal tıraşı ile güven veren, temiz bir görünüm elde edilir.

Günlük hayatınızda tıraş olmayı her ne kadar tercih etmiyorsanız bile iş ya da okul zorundalıkları dolayısıyla sakal tıraşı olmanız gerekir. O hâlde bu işlemi doğru uygulamanın yollarını arama zamanı demektir.
Sakal tıraşında uymanız gereken kurallar, dikkat etmeniz gereken noktaları sizin için derledik. Kusursuz bir tıraş işlemi için sıralayacağımız maddeleri okumadan geçmeyin deriz. İşte detaylar:

1. Hazırlanın

İyi bir tıraş için sadece tıraş esnasında değil tıraş öncesinde de bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Tıraş öncesinde cildi tıraşa hazırlamak için yüzünüzü ılık bir su ile güzelce yıkayın. Böylece kıllar genleşecek, sakallar yumuşayacak, cilt hazır hale gelip tıraş kolaylaşacaktır. İyi bir tıraş süreci için mümkün olduğunca banyodan sonrasını tercih ederseniz ek bir işlem yapmadan kolay bir şekilde tıraş olabilirsiniz.

erkek-bakimi

2. Jilet Kullanımı

Kusursuz bir tıraş sürecini tamamlamak için kullanacağınız jiletin mutlaka az kullanılmış ve keskin olmasına dikkat edin. Aynı zamanda kılların aralara dolup tıraşın zorlaşmaması için her jilet darbesinden sonra jileti temizlemeniz gerektiğini unutmayın.

erkekler-icin-bakim-rehberi

3. Başlama Noktası

Kolay bir tıraş için işleme nereden başladığınız da önemlidir. Doğru bir tıraş için elmacık kemiklerinizden başlamanız gerekir. Daha sonra çene bitimine doğru devam edip en son da boynunuzu tıraşlayarak işlemi sonlandırabilirsiniz.

erkek-bakimi-hakkinda

4. Köpük Kullanımı

Tıraş işleminin zorlaşmaması için dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri, cildiniz için doğru olan, hünerli bir tıraş köpüğü seçmektir. Tıraş öncesinde sıcak su ile hazır hale getirmeye çalıştığınız cildinizin hem su kaybetmemesi hem de kılların daha da yumuşaması için ince bir katman olarak köpük uygulayın. Sıktığınız köpüğü, dairesel hareketlerle eliniz ya da bir tıraş fırçası yardımıyla yayın.

tiras

5. Derinlemesine Tıraş

Kıl köklerine daha rahat ulaşabilmek, derinlerdeki kılların batık olarak kalmamasını sağlamak ve kesik oluşumunu önlemek için doğru hareketler uygulamanız gerekir. Kusursuz bir tıraş için çene altınızı ve boynunuzu yukarı doğru tıraş etmelisiniz. Aynı zamanda tıraş sürecinin daha kolay olabilmesi için bir elinizle cildinizi germelisiniz, böylece kıl köklerine daha rahat ulaşacaksınız.

tiras-sonrasi

6. Çıkış Yönlerine Dikkat

Tıraş sonrasında cildinizin tahriş olmaması, batık kıllarla uğraşmamak için kılların çıkış yönlerine dikkat edin. Kılları çıkış yönlerinde keserek daha sağlıklı ve kusursuz bir tıraşı tamamlamış olun.

tiras-sonrasi-bakimi

7. Durulayın ve Kontrol Edin

Tıraş sonrası yüzünüzdeki tıraş köpüğü kalıntılarını su ile yıkayın ve herhangi bir sakalın kalıp kalmadığını inceleyin. Eğer ki sakal kalmışsa tıraş bıçağını ıslatıp sakallı bölgelerin üzerinden narin hareketlerle geçerek temizleyin. Bu adımda bıçağınızı kılların çıkış yönünün tersine doğru kullanabilirsiniz.

tiras-nasil-yapilir

8. Bakım Uygulayın

Mükemmel bir tıraşı tamamladınız; ancak işiniz tam olarak bitmedi. Cilt sağlığınızı korumak için tıraş sonrasında mutlaka iyi bir bakım ürününden yardım alın. Alkolsüz tonik, nemlendirici ya da balsam kullanmayı ihmal etmeyin.