Tıraş Sonrasında Uygulanması Gereken 5 Bakım Önerisi

Erkekler için tıraş sonrası da en az tıraş kadar önem verilmesi gereken bir konudur. Özellikle hassas cilde sahip erkeklerin tıraş sonrasında cildini yatıştırmak için doğru yöntemler uygulaması gerekir. Eğer siz de hassas bir cilde sahip, tıraş sonrasında ne yapması gerektiğini pek bilemeyen bir erkekseniz yazımızın devamı size yardımcı olabilir. İşte tıraş sonrasında nasıl bir cilt bakımı uygulamanız gerektiği hakkında 5 bakım önerisi…

 

  • Soğuk Su ile Yıkayın

 

Daha kolay bir tıraş için öncesinde yüzünüzü ılık su ile yıkamanız gerekir. Sonrasında ise cildin rahatlamasını sağlamak için soğuk su ile yıkamayı unutmamalısınız. Soğuk su sayesinde ciltteki gözeneklerin kapanmasını ve cildin doğal sürecine kavuşmasını sağlarsınız.

 

  • Alkol Uygulamayın

 

Tıraş sonrası için uygun olduğu düşünülen birçok bakım ürünü, içerisinde yoğun oranda alkol bulundurur. Bu tip ürünler cildin zarar görmesine neden olur. Alkol oranı, ciltteki faydalı bakterilerin de ölmesine neden olarak tıraş sırasında zarar gören hücrelerin yenilenmesini zorlaştırarak cilt görünümünü bozar. Tıraş sonrasında cildinizi daha çok tahrip etmek istemiyorsanız alkol içerikli ürünlerden uzak durmanız gerektiğini unutmayın.

 

  • Doğal Karışımlar Hazırlayın

 

Tıraş sonrasında uygulanması önerilen birçok kozmetik ürününü pahalı ya da zararlı buluyorsanız kendi ellerinizle rahatlatıcı bir karışım hazırlayabilirsiniz.
Bir şişe maden suyu, yarım limon suyu ve bir çay kaşığı zeytinyağını karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı boş bir sprey şişesine doldurup buzdolabında bekletin. Her tıraş sonrasında yüzünüze uygulayarak cildinizin tıraş sonrasında rahatlayıp yenilenmesine yardımcı olun.

 

  • Elma Sirkesinden Yararlanın

 

Tıraş sonrasında cildinizin yatışmasına yardım eden doğal malzemelerden biri de elma sirkesidir. Eşit miktarlarda elma sirkesi ve suyu karıştırıp tıraş sonrasında cildinize uygulayabilirsiniz. Bu sayede tıraş sonrasında cildinizde oluşan zararlı bakterilerin yok olmasına yardımcı olur ve cildinizin pH dengesini geri kazanmasını sağlayabilirsiniz.

 

  • Nişasta Maskesinden Yararlanın

 

Tıraş sonrası bakım için son derece pratik bir maske hazırlamaya ne dersiniz? 1 tatlı kaşığı mısır nişastasını macun kıvamına gelecek şekilde su ile karıştırın. Her tıraş sonrasında cildinizde oluşan tahribatı yok etmek ve cildinizin yatışmasını sağlamak için hazırladığınız bu karışımı yüzünüze uygulayın. Böylece tıraş sonrasında cildinizin daha ferah ve sağlıklı olmasına yardımcı olun.