Yüzde Oluşan Kahverengi Lekeler İçin 8 Çözüm Önerisi

Ciltte oluşan kahverengi lekeler; güneşin etkileri, ilerleyen yaş, melazma, çillenme ya da çeşitli karaciğer rahatsızlıklarının sonucu olarak meydana gelebilir. Çoğu zaman bir sağlık sorunu olmasa da görüntüsü ile rahatsız eder ve lekelerden kurtulma yolları aranmaya başlanır. Eğer ki sebebi sağlık ise gerekli tedaviler için geç kalınmamalı, eğer ki sebebi güneş ise gerekli önlemler uygulanmalıdır.

Daha çok yüz bölgesinde yanak, alın, dudak çevresi gibi kısımlarda görülen kahverengi lekeler; güneş ışığına maruz kalma, leke geni taşıma, stres, hamilelik, hormon tedavileri gibi sebeplerle oluşabilir. İşte kahverengi lekelerin yok olmasını sağlayacak 8 çözüm önerisi:

1. Krem Kullanın

Lekeli bölge üzerine cildi tahriş etmeyen, leke açıcı kremler uygulayabilirsiniz. Vitamin içeren ve antioksidan özellikteki kremleri düzenli olarak kullanarak lekelerin açılmasını sağlayabilir, kusursuz bir cilt elde edebilirsiniz.

erkek-bakim-kremleri

2. Peeling Uygulayın

Lekeli bölgenin açılması, cildin canlanması için ciltte mikro soyulma yapıp cildi yenileyen peelinglerden yararlanabilirsiniz. Örneğin limon suyu ve bir miktar toz şekeri, lekeli bölgeye masaj yaparak uygulayıp 5-10 dakika bekletip su ile yıkayabilir, lekelerden kurtulabilirsiniz.

peeling-maske

3. Limon Suyu Uygulayın

Birçok kozmetik ürününde de çokça kullanılan limon, cildin nemli ve sağlıklı görünmesini sağlar. Cilt üzerindeki kahverengi lekelerin üzerine direkt olarak limon suyu sürüp 30 dakika bekletin ve soğuk su ile durulayın. Bu yöntemi 2 ay boyunca her gün 2 kez uyguladığınızda istediğiniz lekesiz sonuçlara kavuşabilirsiniz.

misket-limonu-nedir

4. Süt Kullanın

Sağlık için çok faydalı olan süt, bu kez cilt sağlığı için yanınızda. Cildinizde oluşan güneş lekelerinden süt yardımı ile kurtulmanız mümkündür. Lekeli bölge üzerine bir miktar sütü uygulayıp yaklaşık 15 dakika kadar bekletin. Böylece sütün içerdiği laktik asitten yararlanarak ciltteki lekelerin açılmasını sağlayın.

sut-faydalari

5. Yeşil Çay Kullanın

Yağ yakımı ve metabolizmayı hızlandırma konusunda oldukça önemli bir yere sahip olan yeşil çay ile ciltteki güneş lekelerinden kurtulmak da mümkündür. İçmek için kullandığınız yeşil çay poşetini atmak yerine bir pamuğa sıkın ve pamuk ile güneş lekelerini silin. Bu yöntemi günde 2 kez uygulayarak güneş lekelerinden kısa zamanda kurtulun.

yesil-cay4

6. Elma Sirkesi Kullanın

1 tatlı kaşığı su ile 1 tatlı kaşığı elma sirkesini karıştırıp lekelerden şikâyet ettiğiniz bölge üzerine uygulayın. 5 dakika kadar beklettikten sonra soğuk su ile yıkayın. İstediğiniz sonuca ulaşana kadar günde 1 kez uygulamaya devam edin.

elma

7. Soğan Suyu Kullanın

Bütün yemeklerimize lezzet katan soğanın bu kez suyu ile cildimize sağlık katıyoruz. Soğan suyu asidik ve renk açıcı özelliği sayesinde cildinizde oluşan kahverengi lekelerden kurtulmanıza yardımcı olur. Dilimlediğiniz soğanı lekelerden şikâyetçi olduğunuz bölge üzerine günde 2-3 kez uygulayarak güneş lekelerinin yok olmasını sağlayabilirsiniz.

Soğan Suyu

8. Aloe Vera

Cilt sağlığı konusunda en yararlı olan bitkilerden biri de aloe veradır. Cilt hücrelerinin yenilenmesine ve iyileşmesine katkıda bulunan aloe veranın yapraklarından çıkan jeli güneş lekelerinin üzerine uygulayıp 30 dakika kadar bekletip sonrasında soğuk su ile yıkayın. Bu yöntemi her gün 2 kez uygulayın ve kısa zamanda kahverengi lekelerden kurtulun.