2015’te Çok Konuşulacak 7 Yemek Trendi!

Ne zordur kimi zaman “eski” den ayrılmak; yaşanmışlıkları geride bırakmak, onca hatırayı di’li geçmiş zamanla anmak ve birden rakamsal değişime adapte olmak; 2015. Aslında bu eskiden yeniye geçiş sürecinin en hızlı olanı sene-i devriyeler olsa gerek; 10’dan geriye saymalar, 1’e gelince çığlık atarak 2014‘e sünger seçmeler… Tabi her yeni yılda olduğu üzere “2015 trendleri” de cümlelerimizdeki yerini aldı; balon etekler, eskiye dönüşler, küt saçlar, savruk kâhküller derken en önemli şeylerden birini de unutmadık. Trende giden yolu mideden geçirmeye ne dersiniz? Dünyaca ünlü baharat fabrikası McCormick, yememiş içmemiş -daha doğrusu yemiş içmiş- 2015’in yemek modasını araştırmış. Biz listeyi görünce heyecanlandık; bakalım sizde de aynı etki olacak mı? E-hem, başlıyoruz!
yemek_trendi

1- Uzak Doğu’nun Damağımıza Yakın Lezzeti; Shichimi Togarashi

Bu tekerlemeden hallice yemeğimiz içinde geçen bol ‘s’ ve ‘h’den de anlaşılacağı üzere bir Japon baharatıKurutulmuş domates, chili biberi, siyah ve beyaz susamdan oluşan bir lezzet. Acımsılığı sumağımızı, siyah beyaz susamı enfes poğaçalarımızı, kurutulmuş domates ise mis gibi sandviç ve salatalarımızı anımsattığından, sevdik biz bu lezzeti olur bu iş! Sizce?
uzak_doğu_mutfağı

2- Uzak’tan Orta’ya Kayalım; Mezelere Bir Kaşık da Biz Atalım!

Orta Doğu’nun enfes mezelerine hazır olsun damaklarınız; zeytinyağlı, sarımsaklı humuslu, labneli yoğurtlu dip soslu enfes mezeler ile tabaklarımızı şımartacak, misafirlerimizi şaşırtacağız. Bu da bizim mutfağa yakın, severiz ki biz sarımsağı, yoğurdu. Tamam, bu da oldu!

3- Mayhoş Karışımlar!

Tuzlu ve ekşinin damakta bir araya gelmesiyle oluşan garip yüz ifadeleri, 2015’in trendleri arasında. Ballı, hardallı ve nar ekşili, et yemeklerine daha yeni alışmışken bir de başımıza tuzlu ekşi çıktı! Buna yorum yapmayalım, bekleyelim görelim. Pek emin olamadık.

baharatlar

4- Tütsülenmiş Baharatlar, Sebzeler!

Görünen o ki 2015’te kızartmaya biraz ara vereceğiz. 2015’in trendleri arasında lokum gibi ızgaralanmış lezzetler var. Bir de tütsüleme çıkarmışlar, bizdeki közleme olsa gerek değil mi?

5- Bir Gün  Herkesin Efsane Mutfağımıza Özeneceğini Biliyorduk!

Ki sözümüzün daha dumanı üstündeyken daha, McCormick patlatıvermiş bombayı; iyi ve yavaş pişmiş etler! Nam-ı diğer fırında kuzu kol işte! Biz zaten iyi etin iyi pişmiş lokum gibi halini severiz. Bu sene bizim sene, yaşadık!

6- Damağımız Buruldu!

Acımtırak ve buruk lezzetler de yemeklerde yerini alacak. Umami lezzetler olarak tanımlanan domates, mantar ya da tatlı patates gibi. Umami Japonca’dahoşa giden tat” anlamına geliyor. Bizim de hoşumuza gidecek gibi duruyor siz ne dersiniz?

7- Peki ya Tatlılar?

Zencefilli çörek ya da crème brûlée kıvamındaki tatlar da pek ön planda olacak. Biraz daha kurabiyemsi ve sütlü tatlar yani. E tabi bir şerbetli irmik tatlısı değil ama olsun!

2015’in restoran menülerine girmeye meyilli yiyecekleri nasıl buldunuz? Bizim damak tadımıza da yakınlar gibi geldi bize… Eğer denemek isterseniz MigrosTV‘yi takip etmeye devam edin. 2015’in yemek trendlerini bu satırlarda bırakmayız; enfes tarifler ile çok yakında karşınızdayız!