6 Adımda Evde Kalıp Sabun Nasıl Yapılır?

Sabun, günlük hayatımızda temizlik için en çok yararlandığımız ürünlerden biridir. Durum böyle olunca evde doğal yöntemlerle sabun yapabilme fikri kulağa pek hoş geliyor. Eğer siz de hazır satılan sabunlardan memnun değilseniz, evde daha ekonomik yöntemlerle dilediğiniz gibi sabunlar yapabilir, yaptığınız sabunları kendiniz kullanabilir ya da yakın çevrenize armağan edebilirsiniz. Yazımızın devamında evde kalıp sabun yapımının detaylarını öğrenebilirsiniz.

İşte 6 adımda evde kalıp sabun yapımı…

  1. Tencere ve Bir Kap Edinin

Evde sabun yapımı için ilk olarak orta büyüklükte derin bir tencere ve ısıya dayanıklı bir kap edinin. Tencere içerisinin 2/3’sini su ile doldurduktan sonra ısıya dayanıklı kabı da su içerisine ekleyip tencereyi ısıtın.

  1. Sabun Bazını Eritin

Tencere içerisindeki su iyice ısındıktan sonra ısıya dayanıklı kabın içerisine daha önceden aktar gibi satış noktalarından almış olduğunuz sabun bazını küçük küçük küpler halinde doğrayarak ekleyin. Sabun bazının 1-2 dakika içerisinde benmari usulü erimesini sağlayın.

  1. Boya ve Esans Ekleyin

Sabun bazı eridikten sonra ev yapımı sabununuza kavuşmanıza çok az zaman kalmış demektir. Sıvı hale gelen sabun bazının içerisine bir miktar esans ve boya ekleyin. Hayal ettiğiniz rengin tonuna göre boyayı azar azar ekleyerek boya miktarını kendinize göre belirleyebilirsiniz.

  1. Şekillendirin

En keyifli aşama olan şekillendirme aşamasına geldik. Bunun için kurabiye, kek, çikolata ya da muffin kaplarından yararlanabilirsiniz. Yıldız, çiçek, hayvan gibi sevdiğiniz bir figür seçin ve işe koyulun.

  1. Kaplara Boşaltın

Esans ekleyip renklendirdiğiniz sabun bazını kalıpların içerisine paylaştırın. Sabun bazından kalıba az bir miktar boşalttıktan sonra içine bir yaprak, çiçek ya da minik bir oyuncak ekleyip daha sonra sabun bazını boşaltmaya devam edin. Sabunun içerisine katacağınız bu hoş görsellik sayesinde özellikle çocuklar için daha etkileyici sonuçlara ulaşabilirsiniz.

  1. Beklemeye Bırakın

Sabun bazını kalıplara eşit miktarda boşalttıktan sonra yaklaşık 15 dakika beklemeye bırakın. Bu süreçte sabunlar sertleşerek kalıptan çıkacak kıvama ve kullanıma hazır hale gelecektir. Daha sonra onları ister temizlik isterseniz de dekoratif amaçlı kullanabilirsiniz.