6 Bilinmeyenli Çikolata Denklemi!

Çeşitleri ve farklı aromaları ile “Hiç sevmem!” diyenleri bile “Bir deneyeyim o halde…” seviyesine getiren, yedikçe vicdan muhasebesine neden olan ve kilo almanın en tatlı(!) işbirlikçisi çikolatanın tarihinde meğer ne gizemler yatıyormuş. Mesela çikolatanın ağaçta yetiştiğini biliyor muydunuz? Neyse daha fazla ipucu vermeden, bir an önce yazımıza geçelim; sizinle paylaşmak için sabırsızlanıyoruz!

1-   Çikolata ağaçta yetişir!

Çikolata, Theobrama kakao ağacından elde ediliyor. Theobroma için “Çikolatanın annesi” deniyor çünkü bir kakao ağacından neredeyse yılda 2000 tohum üretiliyor. Çikolata çeşmesi, çikolata evi derken çikolata ağacı hiç de fena olmazdı sanki; siz ne dersiniz?
çikolata hakkında ilginç bilgiler 1

2-   Çikolatanın “İsim Kabilesi”(!) Meksika Kızılderili Kabilesi!

Daha önce isim annesi, isim babası, isim dedesi gibi tabirlere alışkınız ancak konu çikolataysa isim kabilesi Kızılderililerdir! Çikolata ismini ilk bulan Meksika Kızılderili Kabilesi. Türemesi “acı su” anlamına gelen xocolatl kelimesinden geliyor. Türediği iyi olmuş, yoksa nasıl söylerdik?

çikolata hakkında ilginç bilgiler 2

3-   Kim demiş para ağaçta yetişmez diye!

Kehanetleriyle dünyayı kasıp kavuran hatta yakın zamanda Şirince’nin dünya tanıtımına katkıda bulunan Maya Medeniyeti yine karşımızda. Şimdilerde para üstüyle bile alınabilen çikolata, o dönem o kadar değerliymiş ki kakao çekirdekleri para yerine geçermiş ve hatta 19.yy Latin Amerikasının bazı bölümlerinde dahi bir süre daha bu şekilde kullanılmaya devam etmiş. Kakao çekirdeği deyip geçmeyin; bu çekirdek para yakıyor!

çikolata hakkında ilginç bilgiler 3

4-   Avrupa’ya kakao çekirdeğini getiren ilk kişiyi bir yerden tanıyoruz!

Bu kişi Christopher Columbus’den başkası değil. Columbus’a göre çikolata bir çeşit badem. İşte Columbus’un o sözleri: “Gemilerinde kendi ürünleri ile birlikte getirdiklerine göre bu bademler iyi para ediyor olmalı; gözlemlediğim kadarıyla bademlerden biri dahi düşse, sanki içlerinden birinin gözü düşmüşçesine panikliyor ve hemen durarak düşen taneleri alıyorlardı.”

çikolata hakkında ilginç bilgiler 4

5-   Siyah çikolata tam 1o yıl saklanabilir!

Elbette iyi saklama koşullarında… Ortalama ısısı 65 derece, nem oranı ise %50 olduğu sürece siyah çikolata tam 10 yıl saklanabilir. Eve giren çikolatayı ayakkabı gibi “seneye de giyer” mantığıyla saklayanlardan mısınız bilemiyoruz ancak biz söyleyelim istedik!

çikolata hakkında ilginç bilgiler 5

6-   Dünyanın en pahalı çikolatası dudak uçurtuyor!

Fritz Knipschild tarafından yapılan La Madeline au Truffedünyanın en pahalı çikolatalarından biri. Çikolatanın fiyatı  $250—ila  $2,600 arasında.

çikolata hakkında ilginç bilgiler 6

Kokusu ile dahi mutlu edebilen enfes çikolatalar Migros’ta; o çikolatalarla yapacağınız leziz tatlar MigrosTV’de. Hazır “çikolata ve para” ilişkisinden bahsetmişken La Madeline au Truffe’a bir alternatif de bizden olsun. Kakaolu fındıklı trüf tarifimiz burada: Kakolu Fındıklı Trüf Tarifi

Gününüz çikolata tadında geçsin!