8 Adımda Öz Güveninizi Geliştirin 

Öz güven, başarılı bir hayat sürebilmek için son derece önemli bir konudur. Günlük hayatımızda doğru yürüyebilmek için omurgamızın sağlıklı olması ne kadar önemliyse hayatta başarı ile ilerleyebilmek için de öz güvenimizin sağlam olması o kadar önemlidir. Sağlam olmayan bir öz güven yüzünden tüm hayatınız zorlaşabilir, birçok işe adım atmaya bile yeltenmeden hayatı sadece kenardan izlemek zorunda kalabilirsiniz

Siz de işlerin böyle olmasını istemiyor, hayatın tam ortasında yer almak, sahneyi uzaktan izlemek değil de bizzat sahnede yer almak istiyorsanız öz güveninizi sağlamlaştırmaya çalışmak şart demektir

İşte kendinize olan inancınızı, öz güveninizi artırmanın etkili yolu:

1) Farkı Ayırın

Kibir ve öz güven arasındaki farkı ayırın. Kibir, temeli sağlam olmayan boş bir dayanaktır. Öz güven ise sahip olduğunuz yetenekler doğrultusunda hedeflediğiniz işi yapabileceğinize gönülden inanmaktır. Diğer bir deyişle öz güven, gerçekçiliktir. Öz güveniniz yeteneklerinizi aşıyorsa sadece boş bir kibre sahipsiniz demektir. Öz güveninizi artırmak için eksiklerinizi bir beceri olarak görmek yerine onları iyileştirmeye çabalamak için uğraşın. Zamanla olumsuz etkiler azalacak, kendinize olan güveniniz güçlenecektir.

arkadaşlarla yemek

2) Küçük Zaferler Kazanın

Madem ki büyük işler başarmak için kendinize güven duymuyorsunuz, o hâlde işe kendinize kolay, minik hedefler belirleyerek başlayın. Yapabileceğinizden emin olduğunuz küçük işlerden elde edeceğiniz başarı, beyninizin motivasyondan sorumlu bölgesinde androgenalıcılar oluşturur. Androgen alıcılardaki artış, testosteron etkisini artırır. Böylece zamanla zorlu işlere karşı motiveniz, hevesiniz artar kendinize daha çok inanır, öz güveninizi geliştirirsiniz.

hedefler

3) Arkadaş Seçin

Hayatta iyi arkadaşlara sahip olmak, en değerli birikimdir. Sürekli iletişim içerisinde olduğunuz çevreye dikkat edin, eğer ki çevrenizde sürekli olumsuz düşünüp sizi dibe çeken insanlar mevcutsa bu durumda sizin de kendinize olan güveninizin zedeleneceği yadsınamaz bir gerçektir. Size yol gösteren, kendine güvenli, pozitif arkadaşlar edinirseniz sizin de kendinize olan güveniniz artacak, sağlam kişilerle sağlam bir geleceğe ilerleyeceksiniz.

hedefler

4) Risk Alın

Bir işi denemekten korkup direkt kenara çekilmek yerine gerekirse risk alarak o işi denemekten korkmayın. Kaybetme ihtimalinizin olduğu kadar kazanma ihtimalinizin de çok yüksek olduğunu unutmayın.Kaybederseniz bunun yıkım değil güzel bir tecrübe olduğunun farkına varın. Böylece öz güveniniz için güçlü bir taş daha ekleyecek zamanla çok güçlü bir duvarı inşa etmiş olacaksınız.

ofis hayatı

5) Öz Eleştiri Yapın

Öz güveninizi güçlendirmenin en iyi yollarından biri de yaptığınız işlerin iyi ya da kötü olan sonucunu kimseye bakmadan, sadece kendiniz objektif bir şekilde değerlendirebilmektir. Nerede hata yaptım ya da nerede doğru yaptım? gibi soruları kendinize yönelterek aldığınız cevaplar sayesinde kendinizin olumlu ya da olumsuz yanlarını daha kolay keşfedebilir ve üzerine gidebilirsiniz.

ofis

6) Kendinizi Tanıyın ve Sevin

Her insan, bambaşka bir dünyadır. Eksiklerinizle, fazlalarınızla siz bambaşka bir bireysiniz ve kimseye benzemek zorunda değilsiniz. Sahip olduklarınızı, yeteneklerinizi ya da başarısız olduğunuz konuları başkaları ile kıyaslamak yerine kendi kendinize mutlu olmanın yollarını arayın. Kendini seven insan, dünyayla barışık insandır; unutmayın. 

mutluluk

7) İç Sesinizi Susturun

Birçok insanın iç sesi daima konuşur ve maalesef ki genelde olumsuz yönde konuşur. Eğer ki siz de olumsuz yönlendiren bir iç sese sahipseniz onu kesinlikle susturun ve gerçeklere odaklanın. Bir işi başaracağınızın imkânsız olduğunu değil; zor ama imkânsız olmadığını düşünürseniz zihninize de bedeninize de bunu kabul ettirebilir, öz güveninizi artırarak işleri kolaylaştırabilirsiniz.

mutluluk

8) İletişiminizi Güçlendirin

İyi bir iletişim yeteneği ile çevrenizdekilerin sevgi ve saygısını güçlendirir, daha sosyal bir birey olursunuz. Sosyal, sevilen, sayılan bir birey olmak kendinize olan inancınızı ve güveninizi artırır.