Acılı Olsun: Meksika Yemekleri Hakkında Şok Bilgiler!

Meksika denince tabi alıyor gözleri bir buğulanma, alıyor damakları bir yanma, alıyor ciğerleri bir yakma… Tamam, biz de isot tatmış bir ülkenin evlatlarıyız ama Meksika’da acıdan yana fena değil laf aramızda. Geçenlerde dünya mutfağından ‘bir arkadaşa bakıp çıkacaktık’ yolumuz Meksika mutfağına düştü. Mis gibi Meksika lezzetleri hazırlarken aklımıza bir araştırma geldi. Acaba Meksika mutfağı ile ilgili her şeyi biliyor muyduk?

Dıııt cevap veriyoruz: HAYIR! Bakın neler öğrendik 😉

1- Meksika mutfağı öyle bir geçmişe dayanır ki… Yakın geçmiş de değil. Taa Mayalar ve Aztekler dönemine uzanan sıra dışı tariflere ev sahipliği yapıyor. Düşünsenize Mayalar!

mayalar

2- Geleneksel bir Meksika yemeğinde, ineğin her yeri kullanılabilir; dili, midesi ve özel organları da dahil. Buradan açık etmeyelim anladınız siz :S

meksikayemekleri

3- Meksika mutfağı yalnız acı lezzetleri ile değil soğuk tropikal içecekleri ile de meşhur. Özellikle yol kenarlarına kurulan standlarda taze sıkılmış tropikal içecekler meşhur.

soğuk_içecek

4- Vanilya, bir Meksika orkidesinden; çikolata ise Meksika kakao ağacının meyvesinden geliyor.

bitki

5- Fajita‘nın nasıl bu kadar meşhur olduğunu biliyor musunuz? Tarifin sahibi Ninfa Rodriguez Laurenzo. Ninfa’a adlı restoranın sahibinin özel tarifi olan Fajita o kadar ünlü olmuş ki rakip restoranlar işin sırrını öğrenmek için birbirleri ile yarışmışlar. Fajita savaşları mı desek ne desek?

fajita

6- Meksika’nın meşhur Ölüler Günü Festivali’nin bile bir spesyali var. Calaveras de Azukar adı verilen bir şekerleme.

şekerleme

7- Meksika mutfağı Amerika’Da Tex Mex olarak bilinir. Bunun sebebi şu üçünün karışımı olmasıdır; Teksas, Meksika ve Amerika.

Tex Mex

Dünya mutfaklarına merakımız hunharca devam ediyor. Bakalım yarın hangi sofraya konuk olacağız. Bizi takip etmeye devam edin! 😉