Ahududu ile Böğürtlen Arasındaki 6 Fark

Bazı yiyecekler vardır, farklı olsalar da görünümleri ya da lezzetleri açısından onları aynı sanırız; vişne ve kiraz gibi ya da ahududu ile böğürtlen gibi. Oysa onların sandığımızın aksine, net farkları bulunur. İşte ahududu ve böğürtleni ayırt edebilmeniz için bilmeniz gerekenler:

  1. Böğürtlen Daha Dayanıklıdır

Ahududu ve böğürtlenin yetişme alanları da birbirine benzer, ikisi de çalılık gibi bölgelerde ya da bahçe ve ormanlık gibi bölgelerde kendilerine yaşam alanı yaratırlar. Ancak böğürtlenin yetişme alanı daha geniştir; çünkü ahududuya göre daha dayanıklı bir yapıya sahiptir.

  1. Biri Kuru Biri Nemli Yerleri Sever

Dağ kenarında bir yolculuğa çıktıysanız böğürtlenlerle sıkça karşılaşmanız mümkündür; çünkü böğürtlen tozlu yerlerde kendi kendine yetişebilen bir meyvedir. Ahududu ise daha nemli ortamları sever ve özel bakım bekler; bu nedenle ahududuyla karşılaşmanız böğürtlenle karşılaşma ihtimalinizden daha düşüktür.

  1. Dikenlidirler

Her iki meyve de dikenlidir, hatta bu yüzden böğürtlene “diken dutu” ahududuya da şeklinden ötürü “dağ çileği” denilmektedir. Bu durumda ahududu ve böğürtlenin sadece birbirine değil diğer meyvelere de benzediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

  1. Renkleri Farklıdır

Böğürtlen ve ahududu ilk başlarda yeşildir; ancak daha sonradan ahududu kırmızı, böğürtlen siyah rengini alır.

  1. Büyüklükleri Farklıdır

Gelişimlerini tamamladığında bu iki meyve de birbirinden farklı bir boyuta kavuşur. Böğürtlen, çilek kadar büyüyebilirken ahududu, en fazla fasulye tanesi kadar büyüklüğe sahip olur.

  1. Tatları Farklıdır

Bu iki meyveyi görünümleri açısından bir türlü ayırt edemiyorum, diyorsanız onları bir de tatmayı deneyebilirsiniz. Tattığınız meyve eğer ki daha ekşi ve mayhoş bir lezzete sahipse böğürtlen, daha tatlımsı bir lezzete sahipse ahudududur.