Aile Dizimi Nedir? Psikoloji ile İlgisi Nelerdir?

Son yıllarda daha sık duyduğumuz bir tanım olan, “Hellinger Terapisi” ismiyle de bilinen “aile dizimi” hakkında eğer hâlâ bir fikir sahibi değilseniz yazımızın devamında aklınızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz. Aile dizimi nedir, aile diziminin günlük hayatımızdaki yeri ve psikolojimizdeki etkileri nelerdir gibi soruların cevapları için işte detaylar…

1.Aile Dizimi Nedir?

Aile dizimi; kişinin hayatı boyunca başına gelen, her türlü iyi ya da kötü olayın temelinde aile bağlarının olduğunu savunan bir yaklaşımdır. Bu yaklaşıma göre ailemizle olan ilişkilerimiz, sanıldığından çok daha önemlidir.

2.Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Aile dizimi, Alman Psikoterapist Bert Hellinger tarafından ortaya çıkarılmıştır. Bir ailenin üyelerinin nesiller boyu birbirine derin bağlarla bağlı olduğunu vurgulayan Hellinger, bireyin bağımsız değil ailesiyle bir bütün olduğunu savunur. Birey, yaşantısı boyunca daima ailesinden gelen yoğun enerjilerden etkilenir.

3.Gelecek Kuşaklara Aktarılır

Aile dizimine göre bir ailede yaşanan cinayet, intihar, kız kaçırma, savaş, göç, kürtaj gibi önemli ve negatif etkileri olan birçok olay; adeta DNA’lara kazınarak gelecek kuşaklara aktarılır. Kişi, hayatı boyunca ailesinin geçmiş yaşantılarından etkilenmektedir. Önceki kuşakların işlediği suçlar, sorumluluğu alınmamış her durum çocuk ve torunların hayatında da olumsuzluklara neden olur.

4.Aile Dizimi Terapisi Nedir?

Günümüzde yaygınlaşan bir terapi yöntemidir. Kişinin bugünkü yaşantısındaki sorunların, ailesindeki geçmiş durumlar ile yüzleştirilerek çözüme kavuşturulması sağlanır. Yalnızca terapist ve danışan arasında ya da danışan, terapist ve danışanın hiç tanımadığı insanlardan oluşan bir grup arasında uygulanabilmektedir.

5.Psikolojimizdeki Etkileri Nelerdir?

Aile dizimi terapisinin psikolojimize çok olumlu etkileri bulunmaktadır. Aile dizimi terapisi sayesinde aile geçmişi canlandırılıp gün yüzüne çıkarılır. Bu sayede kişi sorunlarıyla yüzleşir ve onları daha kolay bir şekilde etkisiz hale getirip psikolojisini ve hayatını olumlu yönde değiştirebilir.

6.Hayatla ve Kişilerle Barıştırır

Aile dizimi terapisinde terapist, uygun yönlendirmeler yaparak danışanın kendi içine doğru bir yolculuğa çıkmasını sağlar. Bu sayede geçmişindeki tüm aile bireyleriyle kendi hayatında olan bağlantıları bulmasını sağlar. Bu sayede kişinin geçmişindeki olumsuzlukları kabul edip günüyle barışması sağlanır. Örneğin geçmişinde anne ve babasıyla sürekli sorunlar yaşayan birinin ikili ilişkilerinde başarılı olması zordur; ancak aile dizimi terapisi sayesinde bu olumsuzluklarla barışıldığında kişinin daha mutlu ilişkiler kurması kolaylaşır.