Aloe Veranın 6 Farklı Kullanım Alanı

Aloe vera, doğanın bize sunduğu mucizelerden biridir. Güçlü bileşenleri sayesinde temizlikten, hastalıklara kadar birçok konuda çözüme kavuşturma özelliğine sahiptir.
Sıradaki yazımızın devamında aloe vera bitkisinden hangi farklı kullanım alanlarında yararlanabileceğimizi sizin için derledik. İşte detaylar.

1. Makyaj Temizlemede Kullanılır

Makyaj temizlemek, makyajlı gezmek kadar keyifli olmasa da maalesef mutlaka iyi bir şekilde yapılması gereken işlemlerden biridir. Makyaj sonrasında iyi temizlenmeyen bir ciltte çeşitli sorunlar oluşacağını ve normalden daha kısa sürede yaşlılık belirtilerinin görüleceğini artık biliyoruz. Madem durumlar böyle, makyaj temizleme konusunda en doğru yolları denemekte fayda var. Elbette ki piyasadaki birçok makyaj temizleyicisinden bahsetmiyoruz, çünkü birçok makyaj temizleme ürününde cilde zarar veren sert kimyasallar bulunur. Bunun için daha doğal bir yöntem denemeye ne dersiniz?
Aloe vera yaprağının içerisinde bulunan jel, cildin derinlemesine temizlenmesini sağlayan güçlü bir etkiye sahiptir. Bir pamuk yardımıyla göz ve cilt makyajınızı aloe vera ile temizleyerek cildinize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

2. Yaraları İyileştirmede Kullanılır

Avoe vera; içeriğindeki bolca vitamin, mineral, amino asit ve enzimler sayesinde cilt sağlığı konusunda önemli bir besleyicidir. Bu özelliğinden dolayı eğer ki cildinizde küçük bir yanık, yara, çizik gibi problemlerden şikâyetçiyseniz bunu iyileştirmek için aloe veranın gücünden yararlanabilirsiniz. Bolca kimyasal içeren kremler yerine sorunlu bölgenin üzerinde doğrudan aloe vera bitkisinin jelini uygulayarak iyileşme elde edebilirsiniz.

3. Kabızlık Tedavisinde Kullanılır

Aloe vera bitkisindeki aloe latex adlı bileşen, kuvvetli müshiller olarak bilinen antrakinon glikozit aloin A ve B maddelerinden oluşmuştur. Bu sayede kabızlık problemini çözmeye önemli ölçüde yardımcı olur. Aloe vera bitkisini kabızlık tedavisinde kullanmak istiyorsanız yapraklardan çıkan jeli direkt olarak içeceğinize katarak yararlanabilir ve bu problemden kurtulabilirsiniz.

4. Mide Sorunlarını İyileştirmede Kullanılır

Mide ülseri ya da mide ekşimesi sorunu ile mücadele edenler iyi bilir, neredeyse her keyifli yemekten sonra başlayan rahatsızlık tüm keyfin kaçmasına neden olabilir; ancak bu derdi aloe vera sayesinde kolay bir şekilde çözmek mümkün olabilir. Doktorunuza da danışarak yemeklerden 20 dakika önce çeyrek ya da yarım bardak kadar içeceğiniz aloe vera suyu midenizin rahatlamasına büyük ölçüde yardımcı olabilir.

5. Ağız ve Diş Sağlığı Tedavisinde Kullanılır

Aloe vera; diş ve diş eti ile ilgili ameliyat bölgelerini direkt olarak etkileyebilmesi, diş ve diş eti dokusundaki zedelenmeleri hemen iyileştirebilmesi gibi özellikleri sayesinde ağız ve diş eti sağlığı tedavisinde kullanılması gereken en iyi yöntemlerden biridir.

6. Ayakta Çatlakları Gidermede Kullanılır

Ayak ve özellikle topuk kısmında oluşan çatlaklar hem bir cilt sorunu hem de görsel olarak kötü olması nedeniyle rahatsız edici olabilir. Çözüm ise çok basit. Yarım bardak yulaf ezmesi, 2 yemek kaşığı kadar mısır unu, 4 yemek kaşığı kadar aloe vera jeli ve 2 yemek kaşığı kadar kokulu vücut losyonunu karıştırın. Daha sonra hazırladığınız bu karışımı sorunlu bölgeler üzerine masaj yaparak uygulayabilir ve sorundan kısa zamanda kurtulabilirsiniz.