Araba Alırken Dikkat Edilecek 6 Detay

Araba satın almak, ev satın almak kadar önemli bir meseledir. Araba da sizin için zamanla duygusal bağlar bile kuracağınız, eviniz kadar özel bir yaşam alanı ve uzun yolları birlikte aşıp yolun sonunda sizi bekleyen sevdiklerinize kavuşturacak bir kahraman olacak. Tabii tüm bunları eksiksiz yapabilmesi için bu kahramanın da sağlıklı olması gerek öyle değil mi? Bunun için bir araba alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini derledik.

1. Son Kontrolleri Yaptırın

Alacağınız araç sıfır ise bayiden çıkmadan önce ekspertiz tarafından tamamen sağlam olduğuna dair son kontroller yapılmalı, rapor imzalanmalı ve kaşelenmelidir. Kullanmaya başlandığında eğer ki fabrikasyon kaynaklı bir hata ile karşılaşılırsa bu raporlar size yardımcı olan kanıtlar olacaktır.

Sıfır araç alacaksanız işler bu kadar kolaydır ancak tercihiniz 2. el bir araç almaktan yanaysa dikkat etmeniz gereken noktalar artacaktır. İşte o noktalardan bazıları:

araba

2. Bütçenizi Belirleyin

Ne kadar bir bütçe ayıracağınıza karar veremiyorsanız öncelikle bir araçta tam olarak hangi özelliklerin bulunmasını istediğinizi belirlemekte fayda var. Belirlediğiniz özelliklere göre araç ve fiyat miktarlarını araştırabilir, doğru karşılaştırmalar yaparak sağlıklı bir sonuca kolayca ulaşabilirsiniz.

araba-secimi

 3. Çalıntı Olmamasına Dikkat Edin

Almayı düşündüğünüz araç eğer ki çalıntı ise bu sizin tüm paranızı kaybetmeniz anlamına gelir. Bu durumu yaşamak istemiyorsanız aracın üzerindeki motor ve şase numaralarını, ruhsattaki motor ve şase numaraları ile karşılaştırın.

araba-modelleri

4. Aracı Sallayın

Aracın sağlam bir süspansiyona sahip olup olmadığını test etmek için aracı dört köşesinden de sallayın. Eğer ki sağlamsa birkaç kez sallanıp duracak ve almanıza herhangi bir engel olmayacaktır.

araba-secerken

5. Pedalların Aşınma Oranlarını Karşılaştırın

Eğer ki fazla aşınmış bir fren pedalı ile karşı karşıyaysanız şehir içi, fazla aşınmış gaz pedalı ile karşı karşıyaysanız uzun yolculuklar yapmış bir araba ile karşı karşıyasınız demektir.

araba-alirken

6. Egzoz Rengine Dikkat Edin

Egzoz dumanı gri veya renksiz ise normaldir; ancak siyah veya maviyse sorun var demektir.